Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Veliteľ Haftar oznámil plán na obnovenie produkcie ropy a exportu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Podporovatelia Haftara uzatvorili ropné polia a terminály, aby vytvorili tlak na svojich rivalov, na vládu so sídlom v Tripolise, ktorú uznáva Organizácia Spojených národov (OSN).

Tripolis 18. septembra (TASR) - Líbyjský poľný maršal Chalífa Haftar v piatok oznámil plán na obnovenie produkcie ropy a vývozu v ťažko skúšanej krajine. Skončí sa tak niekoľkomesačná blokáda týchto zariadení jeho silami. Informovala o tom agentúra DPA.

Podporovatelia Haftara, veliteľa samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA), uzatvorili ropné polia a terminály, aby vytvorili tlak na svojich rivalov, na vládu so sídlom v Tripolise, ktorú uznáva Organizácia Spojených národov (OSN).

Blokáda spôsobila v Líbyi ťažké straty, keďže ropa je hlavným zdrojom príjmov v severoafrickej krajine.

Haftar v piatok v televíznom prejave povedal, že LNA sa dohodla na obnovení produkcie ropy a exportu pod podmienkou, že zisky nebudú zneužívané na "financovanie terorizmu".

Veliteľ dodal, že sa rozhodol zmierniť ťažký život Líbyjčanov, ktorí zažívajú časté výpadky elektriny a nedostatok finančnej hotovosti v bankách.

"Velenie ozbrojených síl... sa rozhodlo znovu spustiť ropnú produkciu, aby pomohlo ľudu a uspokojilo naliehavé potreby občanov," povedal Haftar.
Na archívnej snímke zo 17. januára 2020 veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar.
Foto: TASR/AP

V posledných týždňoch dochádzalo k zriedkavým, násilným protestom proti zlým životným podmienkam na východe Líbye, Haftarovej bašte.

V piatok už skôr líbyjská štátna Národná ropná korporácia obvinila nemenovaného aktéra zo "spolitizovania" líbyjského ropného priemyslu, aby dosiahol svoje "politické ciele" - neuviedla však, koho tým má konkrétne na mysli.

Haftar neoznámil termín, kedy sa export ropy obnoví, ale v neskoršom vyhlásení LNA napísala, že ropné polia sa znovu otvoria na mesiac, na základe dohody s líbyjskými kmeňovými vodcami.

Vo vyhlásení LNA vyjadrila nádej, že počas tohto obdobia sa budú viesť rozhovory medzi súperiacimi frakciami v krajine a povedú k pokroku, ktorý bude slúžiť záujmom ľudu.

Líbya zažíva chaos od roku 2011, keď revolúcia zvrhla dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.

Severoafrická krajina sa stala bojiskom pre súperiace ozbrojené milície a zástupné zahraničné sily.

Haftara podporujú Egypt, Rusko a Spojené arabské emiráty (SAE), kým vláda v Tripolise má podporu Turecka a Kataru.