Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Líbyjské súperiace vlády si v rámci dohody o prímerí vymenili väzňov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Líbya je rozdelená medzi tzv. vládu národnej jednoty sídliacu v hlavnom meste Tripolis na západe krajiny, ktorá má podporu OSN, a súperiacu vládu na východe.

Káhira 26. decembra (TASR) - Líbyjské konkurenčné vlády začali s výmenou väzňov, ktorú sprostredkovala Organizácia Spojených národov v rámci predbežnej dohody o prímerí. Oznámili to v sobotu zástupcovia OSN a líbyjskí predstavitelia, informovala agentúra AP.

Výmena prvej skupiny väzňov sa pod dohľadom spoločného vojenského výboru uskutočnila ešte v piatok v dedine al-Šwajríf na juhozápade krajiny, uviedla Podporná misia OSN v Líbyi (UNSMIL). Bližšie detaily, ako sú počty prepustených, neposkytla. Vyzvala však obe strany, aby urýchlili realizáciu dohody o prímerí, a to aj prepustením všetkých zadržiavaných osôb.

Líbya je rozdelená medzi tzv. vládu národnej jednoty sídliacu v hlavnom meste Tripolis na západe krajiny, ktorá má podporu OSN, a súperiacu vládu na východe. Obe strany podporuje celý rad miestnych ozbrojených skupín, ako aj regionálne a svetové veľmoci.

Severoafrickú krajinu bohatú na ropu zachvátil chaos po povstaní z roku 2011, pri ktorom zvrhli a zabili dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.

V apríli 2019 vojenský veliteľ Chalífa Haftar a jeho sily z východnej Líbye spustili ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis, ktorá však stroskotala po tom, ako Turecko posilnilo svoju vojenskú podporu vláde národnej jednoty. Ankara na podporu svojich spojencov v Líbyi nasadila stovky vojakov a tisíce sýrskych žoldnierov, približuje AP.

Obe strany v októbri tohto roka podpísali dohodu o celonárodnom prímerí, ktorú sprostredkovala OSN. Okrem výmeny všetkých väzňov dohoda zahŕňa aj odchod zahraničných síl a žoldnierov z Líbye do troch mesiacov. V tejto otázke však dosiaľ nebol oznámený žiaden pokrok.

Podľa expertov OSN do Líbye na pomoc obom stranám priviedli tisíce zahraničných bojovníkov vrátane Rusov, Sýrčanov, Sudáncov či Čadčanov.