Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Líder cyperských Turkov odsúdil Nikóziu za zrušenie platnosti pasov

Na archívnej snímke líder Tureckom okupovanej časti Cypru Ensin Tatar. Foto: TASR/AP

Desaťtisíce cyperských Turkov, vrátane Tatara, sú či boli držiteľmi pasu Cyperskej republiky, hoci bydlisko majú na v tzv. Severocyperskej tureckej republike, ktorej suverenitu uznáva iba Ankara.

Nikózia 25. augusta (TASR) - Prezident medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Ersin Tatar v utorok odsúdil rozhodnutie grécko-cyperskej vlády v Nikózii, ktorá sa rozhodla zrušiť alebo neobnoviť platnosť pasov niektorých predstaviteľov Tureckom okupovanej časti ostrova. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pondelkové rozhodnutie Nikózie sa týka 14 turecko-cyperských predstaviteľov vrátane prezidenta Tatara či premiéra Ersana Sanera.

"Rozhodnutie grécko-cyperskej strany zrušiť pasy niektorým cyperským Turkom je ďalším dôkazom toho, že Cyperská republika sa zmenila na čisto grécko-cyperský štát a že vôbec nerešpektuje práva cyperských Turkov," uviedol Tatar pre agentúru Reuters.

Medzinárodne uznaná cyperská vláda v Nikózii naopak tvrdí, že sa týmto spôsobom rozhodla zasiahnuť proti jednotlivcom, ktorí narušujú celistvosť a suverenitu ostrova. Tento krok podľa Nikózie súvisí najmä so snahou turecko-cyperských predstaviteľov opätovne otvoriť pre verejnosť pôvodne Grékmi obývané letovisko Varoša.

Tureckom okupovaná časť Cypru, tzv. Severocyperská turecká republika, totiž v júli oznámila, že bude pokračovať v realizácii plánov na opätovné sprístupnenie Varoše, neobývanej od tureckej invázie v roku 1974.

Turecká armáda sprístupnila verejnosti časti pláže v niekdajšom letovisku Varoša už vlani. To rozhnevalo cyperských Grékov, ktorí toto opatrenie vnímali ako turecký krok smerujúci k získaniu kontroly nad celou touto lokalitou, ktorá je súčasťou mesta Famagusta.

Desaťtisíce cyperských Turkov, vrátane Tatara, sú či boli držiteľmi pasu Cyperskej republiky, hoci bydlisko majú na v tzv. Severocyperskej tureckej republike, ktorej suverenitu uznáva iba Ankara. Cyperskí Turci majú na tento pas rovnaký nárok, ako obyvatelia gréckej časti ostrova, približuje Reuters.

Cyprus bol rozdelený v roku 1974 po invázii tureckej armády. Cyperskí Gréci odvtedy žijú prevažne na juhu krajiny, zatiaľ čo sever obývajú prevažne cyperskí Turci. Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie v roku 2004.