Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Lídri troch hlavných britských strán Škótom naposledy sľubujú

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Trojica britských politikov v článku sľubuje, že "hlasovanie za NIE prinesie rýchlejšiu, bezpečnejšiu a lepšiu zmenu ako odčlenenie".

Edinburgh 16. septembra (TASR) - Britský premiér a vodca konzervatívcov David Cameron, líder liberálnych demokratov, vicepremiér Nick Clegg a vodca opozičnej Labouristickej strany Ed Miliband sa obrátili na Škótov v článku nazvanom Sľub, ktorý dnes na titulnej stránke zverejnil denník The Daily Record. Lídri troch hlavných britských strán sa v ňom na poslednú chvíľu pokúšajú presvedčiť Škótov, že ak odmietnu hlasovať za nezávislosť vo štvrtkovom referende, Škótsko dostane viac právomocí.

Trojica britských politikov v článku sľubuje, že "hlasovanie za NIE prinesie rýchlejšiu, bezpečnejšiu a lepšiu zmenu ako odčlenenie". Škótsky parlament, sľubujú, dostane nové rozšírené právomoci, informovala agentúra DPA. Cameron, Clegg a Miliband sa vo vzácnej jednote usilujú presvedčiť Škótov, aby zostali v 300 rokov trvajúcej únii so zvyškom Spojeného kráľovstva, pretože posledný predvolebný prieskum ukázal, že hlasovanie bude tesné.

Britskí polici v článku Škótov ubezpečujú, že ich parlament bude mať výhradnú kontrolu nad rezortom zdravotníctva, čo bola najhorúcejšia téma debaty pred referendom. Zmeny budú nasledovať podľa časového plánu, ktorý vytvoril bývalý labouristický premiér Gordon Brown minulý týždeň a do platnosti vstúpia v piatok, na druhý deň po referende, dodávajú.

Škótsky prvý minister Alex Salmond odmietol prísľub a označil ho za "zúfalú ponuku ničoho v posledných minútach", ktorá "neodradí ľudí v Škótsku od veľkej príležitosti prevziať budúcnosť Škótska do vlastných rúk".

Takmer 4,3 milióna škótskych voličov sa zaregistrovalo na štvrtkové referendum, s cieľom odpovedať na otázku, "Má byť Škótsko nezávislou krajinou?"

Najčerstvejší "prieskum prieskumov" - súhrn šiestich prieskumov Johna Curtica, profesora politických vied na Strathclydskej univerzite, ukázal, že 51 percent Škótov je proti nezávislosti a 49 percent pre nezávislosť.