Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Lídri EÚ chcú od Mayovej dátum začatia rokovaní o odchode Británie

Nová britská premiérka Theresa Mayová a jej manžel Philip prichádzajú na Downing Street 10 v stredu 13. júla 2016. Foto: TASR/AP

Británia sa však neponáhľa s rozvodovým procesom. Ešte nerozhodla o tom, kedy aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy.

Brusel 14. júla (TASR) - Európska únia chce čo najrýchlejšie začať rokovania s Britániou, ktorá má od stredy novú premiérku Theresu Mayovú. Najvyšší lídri inštitúcií EÚ krátko po jej nástupe do funkcie oznámili, že očakávajú "rýchlu reakciu" Londýna ohľadom rokovaní o brexite. Nový britský minister financií Philip Hammond však dnes uviedol, že Británia sa ešte nerozhodla, kedy aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po nástupe Mayovej do novej funkcie v krátkom stanovisku na svojom účte na Twitteri uviedol, že brexit vytvoril novú situáciu, na ktorú musia Spojené kráľovstvo a EÚ čo najskôr reagovať. "Teším sa na oznámenie vašich zámerov na túto tému," uviedol Juncker.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa rovnako na novú vládu v Londýne obrátil s výzvou na prejavenie "usilovnosti". "Otázka lídrov už bola vyriešená, teraz očakávam, že začneme rýchlo pracovať na obnovení stability," uviedol Schulz. Šéf europarlamentu patrí medzi zástancov čo najrýchlejších rokovaní o podobe odchodu Británie z EÚ.

K vyhláseniam sa pridal aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý chce s novou britskou premiérkou nadviazať "plodné pracovné vzťahy" a ktorý vyjadril nádej, že ju čo najskôr privíta v Bruseli.

Podľa tlačovej agentúry Belga v rovnakom duchu vystupujú aj národní lídri krajín EÚ. Francúzsky prezident Francois Hollande počas telefonického rozhovoru s Mayovou vyjadril očakávanie, že rokovania o odchode Británie z EÚ začnú čo najskôr. Belgický premiér Charles Michel pre domáce médiá uviedol, že EÚ si nemôže dovoliť "dlhé obdobie neistoty" a že je v záujme oboch strán, EÚ aj Británie, objasniť novovzniknutú situáciu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa chce s Mayovou osobne stretnúť (pre Merkelovú to bude líder s číslom 500), oznámila, že je aj naďalej potrebné usilovať sa s Britániou o "osvedčené priateľské vzťahy".

Británia sa však neponáhľa s "rozvodovým procesom". Tlačová agentúra Reuters citovala slová doterajšieho šéfa britskej diplomacie a nového ministra financií Philipa Hammonda, ktorý dnes povedal, že Británia ešte nerozhodla o tom, kedy aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, aby tak umožnila oficiálny proces odchodu krajiny z EÚ.

Hammond na otázku rozhlasovej stanice LBC, či nová vláda aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy ešte do konca roka, uviedol, že najskôr treba počkať na ukončenie procesu vytvárania novej vlády a keď budú všetci členovia kabinetu vymenovaní, nový tím "si sadne a začne diskusie o stratégii rokovaní" s EÚ.

Hammond priznal, že rozhodnutie voličov zahlasovať za brexit predpokladá aj to, že Británia opustí jednotný trh EÚ, pričom Londýn bude musieť vyrokovať novú dohodu o prístupe na európsky trh, už len v postavení "blízkych susedov a obchodných partnerov".