Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Lídri podporili prijatie globálnej dohody o pripravenosti na pandémie

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: TASR/AP

O navrhovanej medzinárodnej dohode by mohli rokovať účastníci výročného zasadnutia WHO, ktoré sa uskutoční v máji tohto roku, povedal Ghebreyesus podľa denníka The Guardian.

Ženeva 30. marca (TASR) - Dvadsaťpäť svetových lídrov vyzvalo v utorok na prijatie medzinárodnej dohody, ktorá by zaistila pripravenosť na možné budúce pandémie.

Nový kolektívny záväzok k takejto pripravenosti by mal byť zakotvený v stanovách Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ako priblížil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na utorňajšej virtuálnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Informovala o tom agentúra AP.

O navrhovanej medzinárodnej dohode by mohli rokovať účastníci výročného zasadnutia WHO, ktoré sa uskutoční v máji tohto roku, povedal Ghebreyesus podľa denníka The Guardian.

Nová dohoda by mala posilniť implementáciu už existujúcich medzinárodných zdravotníckych predpisov a poskytnúť rámec na spoluprácu v oblastiach, akými sú napríklad prevencia budúcich pandémii či reakcia na ne.

"Sme presvedčení, že je našou zodpovednosťou ako lídrov krajín a medzinárodných inštitúcií zaistiť, že svet sa poučí z pandémie COVID-19," uviedli iniciátori výzvy v článku, ktorý bol v utorok zverejnený v novinách vo viacerých krajinách sveta.

"Teraz je čas konať. Svet si nemôže dovoliť čakať, kým sa pandémia skončí, a až potom sa začať pripravovať na ďalšiu," zdôraznil Ghebreyesus. Bez koordinovaného prístupu v boji proti pandémii a pri prevencii sú krajiny sveta zraniteľné, poznamenal.

Za iniciatívu, ktorá by posilnila systémy reakcie na pandémiu a chránila tak budúce generácie, sa v utorok vyslovili napríklad britský premiér Boris Johnson, predseda talianskej vlády Mario Draghi, prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa či thajský ministerský predseda Prajut Čan-o-ča.

S príslušným návrhom prišiel už vlani v novembri šéf Európskej rady Charles Michel, až teraz sa mu však dostalo rozsiahlejšej medzinárodnej podpory píše agentúra DPA. Medzi signatármi utorňajšej výzvy je viacero krajín rozvojového sveta, ale chýbajú hlavné svetové mocnosti - USA a Čína.

Minulý týždeň generálny riaditeľ WHO vyzval bohaté krajiny, aby bezodkladne darovali desať miliónov dávok vakcín proti covidu chudobnejším štátom. Cieľom je umožniť, aby sa očkovanie začalo vo všetkých krajinách počas prvých 100 dní tohto roku. Zatiaľ tak však nespravila žiadna krajina, poznamenala AP.

Z viac ako 459 miliónov dávok vakcín distribuovaných na celom svete bola väčšina doručená len do desiatich štátov a 28 percent do jednej krajiny.