Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. február 2025Meniny má Vlasta
< sekcia Zahraničie

ZRÁŽKA LIETADLA S VRTUĽNÍKOM: Nikto neprežil, potvrdil Trump

Prví záchranári na Národnom letisku Ronalda Reagana vo Washingtone, streda 29. januára 2025, pohľad z Hains Point vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Lietadlo typu Bombardier CRJ700 smerovalo do Washingtonu z mesta Wichita v americkom štáte Kansas.

Washington 30. januára (TASR) - Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bielom dome potvrdil, že stredajšiu zrážku komerčného lietadla s vrtuľníkom americkej armády vo Washingtone nikto neprežil. Vyhlásil, že príčinu nehody budú miestne úrady vyšetrovať, no podľa neho súvisí s programom diverzity, rovnosti a inklúzie (tzv. DEI). TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a denníka The Guardian.

Na úvod tlačovej konferencie požiadal Trump prítomných o minútu ticha "za obete a ich rodiny". Následne potvrdil domnienku vyšetrovateľov a vyhlásil, že leteckú nehodu nikto neprežil. Označil ju "za tragédiu strašných rozmerov".

Podľa Trumpa má jeho administratíva "veľmi silné názory a predstavy" o príčine. "Máme niekoľko veľmi dobrých nápadov... zistíme, ako došlo k tejto katastrofe, a zabezpečíme, aby sa nič podobné už nikdy nezopakovalo," pokračoval.

Trump obvinil zo zodpovednosti za nehodu vlády Baracka Obamu a Joea Bidena a predovšetkým ich podporu programov DEI. Podľa neho sa viac sústredili na pomoc menšinám v Spojených štátoch, než na preverenie ich kompetencií.

Na snímke americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, vo štvrtok 30. januára 2025.
Foto: TASR/AP


"Bezpečnosť je pre mňa na prvom mieste. Obama, Biden a demokrati dali na prvé miesto politiku," povedal. Poukázal aj na spôsob, akým vojenský vrtuľník letel. Podľa neho mal "neuveriteľne zlú" trajektóriu a piloti lietadla tak nemali čas adekvátne reagovať a vyhnúť sa zrážke. Zoznam mien obetí zverejnia americké úrady podľa Trumpa už čoskoro.

V stredu večer krátko pred 21.00 h miestneho času (vo štvrtok 3.00 h SEČ) sa nad Washingtonom zrazilo lietadlo Bombardier CRJ700 spoločnosti PSA Airlines so 60 pasažiermi a štyrmi členmi posádky s vrtuľníkom Sikorsky H-60 Black Hawk s troma osobami. Oba stroje sa zrútili do rieky Potomac.

Lietadlom podľa médií cestovalo aj niekoľko amerických krasokorčuliarov s trénermi, ktorými boli bývalí ruskí reprezentanti a majstri sveta z roku 1994 Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov, tiež Inna Voľanská, ktorá súťažila ešte za Sovietsky zväz. Všetci traja po ukončení kariéry pôsobili v USA ako tréneri.


Zrážku lietadla s vrtuľníkom vo Washingtone podľa úradov nikto neprežil



Stredajšiu zrážku komerčného lietadla s vrtuľníkom americkej armády vo Washingtone pravdepodobne nikto neprežil. Z rieky Potomac, kam sa oba stroje po zrážke zrútili, záchranári doteraz vytiahli 28 tiel. Na tlačovej konferencii na letisku Ronalda Reagana v metropole USA to vo štvrtok uviedol šéf tamojšieho hasičského zboru John Donnelly. TASR o tom informuje s odvolaním sa agentúru AFP a televíziu Sky News.

"V tejto chvíli nepredpokladáme, že by niekto prežil," uviedol Donnelly. Dodal, že záchranári sa už nesústreďujú na pátranie po preživších, ale na nájdenie tiel obetí.

Ďalej povedal, že 27 tiel sa podarilo nájsť vo vraku lietadla, jedno v helikoptére.

Americký minister dopravy Sean Duffy na tlačovej konferencii povedal, že je presvedčený, že havárii sa dalo predísť. Pre vyhýbanie sa civilných lietadiel a vrtuľníkov existuje štandardný postup, no v tomto prípade sa stala chyba.

Duffy tiež povedal, že noc bola jasná a viditeľnosť dobrá. Vrtuľník bol v tom čase na výcvikovom lete, to však podľa neho neznamená, že pilot bol neskúsený. Zdôraznil, že takéto lety vojenských vrtuľníkov sú v oblasti Washingtonu bežné. Dodal, že medzi posádkami civilného lietadla a vrtuľníka prebiehala pred pádom „štandardná komunikácia“.

Na otázku, či posádka lietadla vedela, že sa v oblasti nachádza helikoptéra, Duffy odpovedal: "Povedal by som, že posádka helikoptéry vedela, že sa v oblasti nachádza lietadlo".

Úrad pre letectvo washingtonskej aglomerácie v tejto súvislosti oznámil, že letisko Ronalda Reagana bude otvorené ešte vo štvrtok o 11.00 h miestneho času (17.00 h SEČ).

V stredu večer krátko pred 21.00 h miestneho času (vo štvrtok o 03.00 h SEČ) sa nad Washingtonom zrazilo lietadlo Bombardier CRJ700 spoločnosti PSA Airlines so 60 pasažiermi a štyrmi členmi posádky s vrtuľníkom Sikorsky H-60 Black Hawk, v ktorom sa nachádzali tri osoby. Stalo sa tak v okamihu, keď civilné lietadlo prilietajúce z mesta Wichita v americkom štáte Kansas sa blížilo k pristávacej dráhe letiska Ronalda Reagana.

Príčiny havárie vyšetrujú americké ministerstvo obrany, armáda aj Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).

Na palube komerčného lietadla sa podľa médií nachádzalo aj niekoľko amerických krasokorčuliarov so svojimi trénermi, ktorými boli bývalí ruskí reprezentanti a majstri sveta z roku 1994 Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov, ako aj bývalá krasokorčuliarka Inna Voľanská, ktorá súťažila za Sovietsky zväz. Všetci traja pôsobili po ukončení kariéry v USA ako tréneri.

Krasokorčuliari sa vracali z tréningového tábora, ktorý sa uskutočnil po skončení majstrovstiev USA; tie sa vo Wichite konali od 20. do 26. januára.

Stredajšia havária je prvou veľkou tragédiou komerčného lietadla v Spojených štátoch za viac ako 15 rokov. Vo februári 2009 v Buffale v štáte New York po náraze lietadla do domu zahynulo všetkých 45 pasažierov a štyria členovia posádky.

Lode zasahujú na rieke Potomac neďaleko národného letiska Ronalda Reagana vo Washingtone, čo je vidieť z Arlingtonu 30. januára 2025.
Foto: TASR/AP


Hovorkyňa bieleho domu Karoline Leavittová uviedla, že prezident USA Donald Trump bol o situácii informovaný. Americký viceprezident JD Vance medzičasom verejnosť vyzval, aby sa za modlila za osoby na palube. Či sa do rieky Potomac zrútil aj vrtuľník, nebolo bezprostredne zrejmé, stanica NBC News to však uvádza ako možné.

Na letisku Ronalda Reagana zrušili všetky lety. Haváriu vyšetruje americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) spoločne s americkým Národným úradom pre bezpečnosť dopravy (NTSB).



V havarovanom lietadle boli aj svetoví šampióni v krasokorčuľovaní z Ruska


Lode zasahujú na rieke Potomac neďaleko národného letiska Ronalda Reagana vo Washingtone, čo je vidieť z Arlingtonu 29. januára 2025.
Foto: TASR/AP

Na palube komerčného lietadla, ktoré sa v noci na štvrtok vo Washingtone zrazilo s vojenským vrtuľníkom, sa nachádzali americkí krasokorčuliari so svojimi trénermi, ako aj bývalí ruskí reprezentanti a majstri sveta z roku 1994 Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov, ktorí v USA pôsobili ako tréneri od roku 1998. TASR o tom informuje na základe správ svetových agentúr.

Ruské agentúry TASS a RIA Novosti informovali, že v komerčnom lietadle boli 52-ročná Šiškovová a 55-ročný Naumov. Na palube bol údajne aj ich syn Maxim, ktorý reprezentuje USA, jeho priateľ Anton Spiridonov to však podľa televízie Sky News poprel.

Šiškovová a Naumov sa v rokoch 1991 - 1996 predstavili na šiestich majstrovstvách sveta, kde získali zlatú, striebornú a bronzovú medailu. Vrcholom ich kariéry bol zisk titulu v súťaži dvojíc na svetovom šampionáte v japonskej Čibe v roku 1994. Po začatí profesionálnej kariéry v Rusku sa presťahovali do USA, kde prešli na trénerstvo. Miestne médiá v roku 1998 informovali, že sa presťahovali do amerického štátu Connecticut.

Agentúry tiež informovali, že medzi pasažiermi bola aj bývalá krasokorčuliarka Inna Voľanská, ktorá súťažila za Sovietsky zväz a v USA pôsobila ako trénerka.

Lietadlo americkej leteckej spoločnosti American Airlines parkuje pri bráne národného letiska Ronalda Reagana vo Washingtone, v Arlingtone 29. januára 2025.
Foto: TASR/AP


Kremeľ vo štvrtok potvrdil, že na palube havarovaného lietadla boli ruskí občania a vyjadril sústrasť rodinám obetí a ich priateľom.

Krasokorčuliari sa vracali z tréningového tábora, ktorý sa uskutočnil po skončení majstrovstiev USA; tie sa vo Wichite konali od 20. do 26. januára.

Televízia NBC Washington s odvolaním sa na dva zdroje informovala, že z rieky Potomac, kam sa lietadlo po zrážke zrútilo, sa medzičasom podarilo vytiahnuť viac ako 30 tiel.

Podľa denníka The New York Post sa lietadlo po zrážke rozlomilo na dve časti, ktoré sa nachádzajú v hĺbke asi dva metre. Na palube vrtuľníka boli tri osoby.

Havária je prvou veľkou tragédiou komerčného lietadla v Spojených štátoch za viac ako 15 rokov. Vo februári 2009 v Buffale v štáte New York po náraze lietadla do domu zahynulo všetkých 45 pasažierov a štyria členovia posádky.


CBS News: Po havárii lietadla pri Washingtone vytiahli z rieky už údajne 18 tiel


Prví záchranári na Národnom letisku Ronalda Reagana vo Washingtone v stredu 29. januára 2025 v Arlingtone.
Foto: TASR/AP

Najmenej 18 mŕtvych tiel už údajne vytiahli záchranári z rieky Potomac pri Washingtone, do ktorej sa po zrážke s vojenským vrtuľníkom zrútilo komerčné lietadlo. Vo vode dosiaľ neobjavili nijakých preživších. Stanici CBS News to povedal nemenovaný predstaviteľ tamojšej polície. Úrady dosiaľ oficiálne počet obetí havárie nezverejnili.

Aerolínie American Airlines uviedli, že na palube letu 5342 bolo 60 pasažierov a štyria členovia posádky. Americká armáda medzičasom informovala, že vojenský vrtuľník bol na cvičnom lete. Podľa popredného predstaviteľa ozbrojených síl sa na jeho palube nachádzali traja vojaci; žiaden z nich nemal vyššiu hodnosť.

Ľudia prechádzajú prakticky prázdnym Národným letiskom Ronalda Reagana vo Washingtone, v stredu 29. januára 2025 v Arlingtone.
Foto: TASR/AP


Nemenovaný popredný predstaviteľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vylúčil v prípade nehody terorizmus či akúkoľvek trestnú činnosť, informuje stanica NBC News.

Americký prezident Donald Trump najskôr informoval, že situáciu pozorne sleduje a poďakoval záchranárom. Krátko nato napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal, že zrážke sa malo zabrániť. "Prečo riadiaca veža (posádke) vrtuľníku nepovedala, čo má robiť, namiesto toho, aby sa ich pýtala, či videli lietadlo. Toto je zlá situácia, a vyzerá, že sa jej malo zabrániť. NEDOBRÉ!!! uviedol. Viceprezident JD Vance medzičasom verejnosť vyzval, aby sa za modlila za osoby na palube lietadla.

Či sa do rieky Potomac zrútil aj zmienený vrtuľník, nebolo bezprostredne zrejmé, stanica NBC News to uvádza ako možné. Informuje tiež, že teplota vody v rieke sa pohybuje okolo 1,5 stupňa Celzia, čo je hodnota, pri akej človek upadá do bezvedomia za 15 až 30 minút.

Na letisku Ronalda Reagana zrušili všetky odlety aj prílety, prinajmenšom do 05.00 h miestneho času. Haváriu vyšetruje americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) spoločne s americkým Národným úradom pre bezpečnosť dopravy (NTSB). Úradom na mieste asistuje aj FBI.



V havarovanom vrtuľníku boli 3 vojaci; predstaviteľ FBI terorizmus vylúčil



Člen Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (NTSB) stojí pri dverách na Národnom letisku Ronalda Reagana vo Washingtone, v stredu 29. januára 2025 v Arlingtone.
Foto: TASR/AP

Nemenovaný popredný predstaviteľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vylučuje terorizmus v prípade stredajšej zrážky lietadla amerických aerolínií American Airlines s vrtuľníkom typu Black Hawk, ku ktorej došlo pri letisku Ronalda Reagana pri Washingtone. Informuje o tom americká stanica NBC News.

"Nič nenasvedčuje tomu, že by nehoda súvisela s terorizmom alebo akoukoľvek trestnou činnosťou. FBI je pripravená poskytnúť pomoc," cituje predstaviteľa FBI zmienená stanica.

Lietadlo typu Bombardier CRJ700 spadlo po nehode do rieky Potomac. O prípadných preživších ani obetiach dosiaľ nie sú nijaké správy. American Airlines uviedli, že na palube lietadla bolo 60 pasažierov a štyria členovia posádky.

Pohotovostné vozidlá sa nachádzajú na Národnom letisku Ronalda Reagana vo Washingtone v stredu 29. januára 2025 v Arlingtone. Na druhej strane rieky Potomac vo Washingtone je vidieť Kapitol USA.
Foto: TASR/AP



Rieku prehľadávajú záchranári. Na palube vrtuľníka boli zase traja americkí vojaci, nikto z nich nemal vyššiu hodnosť, uvádza stanica CNN s odvolaním sa na popredného armádneho predstaviteľa.

Americký prezident Donald Trump informoval, že situáciu pozorne sleduje a poďakoval záchranárom. Viceprezident USA JD Vance verejnosť vyzval, aby sa za modlila za osoby na palube lietadla.

Polícia vyhostila Ukrajinca napojeného na organizovaný zločin

Polícia odmieta akúkoľvek podporu spravodajských služieb Ukrajiny, ktorá by mohla mať negatívny vplyv na stabilitu vnútornej bezpečnosti nášho štátu.

,aktualizované 

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok potvrdil, že Francúzsko bude v stredu hostiť ďalší summit o Ukrajine. Na tomto stretnutí sa podľa neho zídu predstavitelia európskych a mimoeurópskych krajín. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Futbalisti Feyenoordu Rotterdam so slovenským obrancom Dávidom Hanckom sa prebojovali do osemfinále Ligy majstrov. V utorkovej odvete play off remizovali na San Siro s domácim AC Miláno 1:1, čo im v súčte s víťazstvom 1:0 v prvom zápase stačilo na postup.

- Vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ v utorok kritizoval tím amerického prezidenta Donalda Trumpa za začatie rozhovorov s Ruskom bez účasti Ukrajiny. Vyjadril sa po tom, ako sa predstavitelia Washingtonu a Moskvy stretli na rokovaniach v Rijáde.

- Klub zámorskej hokejovej NHL New Jersey Devils po druhý raz tento mesiac povolal z nižšej AHL do prvého tímu slovenského obrancu Šimona Nemca. "Diabli" zároveň umiestnili na listinu zranených švajčiarskeho obrancu Jonasa Siegenthalera.

- Európa sa už viac nesmie plne spoliehať na Spojené štáty pri obrane spoločných hodnôt a záujmov vrátane podpory Ukrajiny. S touto novou skutočnosťou sa musí vyrovnať a zdvojnásobiť svoje úsilie pri posilňovaní obrany Ukrajiny a európskej bezpečnosti.

- Na približne 1000 hrobov na troch cintorínoch v bavorskej metropole Mníchov ktosi nalepil záhadné QR kódy. Správcovia správy cintorínov nevedia o žiadnej digitalizácii alebo podobných iniciatívach, preto sa obrátili na políciu, ktorá začala vyšetrovanie.

- Ukrajinská výškarka Jaroslava Mahučichová triumfovala na 31. ročníku špecializovaného atletického mítingu Banskobystrická latka (BBL) vo svetovom výkone roka 201 cm. Na podujatí uspela opäť po štyroch rokoch a celkovo tretíkrát v histórii.

- Pravidlá pri povinnosti štátov Európskej únie (EÚ) plniť zásobníky plynu v predpísanom čase a objeme potrebujú revíziu. Štáty EÚ musia mať jasné pravidlá, ktorý štát, kedy a aký objem plynu nakupuje. Ak by to robili všetci naraz, vytlačili by cenu plynu na maximum.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok (20. 2.) navštívi Slovensko. Rokovať bude s prezidentom SR Petrom Pellegrinim, predsedom vlády Robertom Ficom i ministrom obrany Robertom Kaliňákom.

- Polícia v utorok vyhostila 59-ročného Ukrajinca. Ten sa na základe operatívnych informácií a vyšetrovania podieľa na organizovanej trestnej činnosti a napojení na organizovaný zločin na Ukrajine a tamojších spravodajských službách.

- Od zvrhnutia prezidenta Bašára Asada v decembri minulého roka sa do svojich domovov v Sýrii vrátilo viac než 800.000 vnútorne vysídlených ľudí a 280.000 utečencov, ktorí prišli naspäť zo zahraničia.

- Poľský prezident Andrzej Duda na tlačovej konferencii v utorok po stretnutí s osobitným vyslancom amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko Keithom Kelloggom vyhlásil, že bol uistený o tom, že USA nemajú zámer znižovať svoju aktivitu v strednej Európe.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok označil rokovania amerických a ruských predstaviteľov v Saudskej Arábii za rozhovory o vojne na Ukrajine bez ukrajinskej účasti.

- Spojené štáty a Rusko sa dohodli, že čo najskôr začnú proces vedúci k urovnaniu vojny na Ukrajine, uviedol po utorňajšom stretnutí v Rijáde šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

- Izrael môže aj naďalej rátať s podporou Maďarska na medzinárodnej scéne a na fórach Európskej únie bude Budapešť presadzovať postoj zameraný na spoluprácu.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok po stretnutí so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Rijáde vyhlásil, že Washington sa usiluje o spravodlivé a trvalé riešenie vojny na Ukrajine.

- Ministri financií členských krajín EÚ (Ecofin) hovorili najmä o takzvanom Kompase konkurencieschopnosti. Pre spravodajcu TASR to potvrdil minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli.

- Projekt osadenia pamätníka k 250. výročiu príchodu dobrodruha, politika a moreplavca Mórica Beňovského na Taiwan, sa dostáva do finálnej a realizačnej fázy.

- Taliansky vicepremiér a minister dopravy Matteo Salvini v utorok vyhlásil, že vzhľadom na svoje mierové iniciatívy v Pásme Gazy a na Ukrajine by si americký prezident Donald Trump zaslúžil Nobelovu cenu za mier.

- Medzi Českom a Slovenskom musí podľa šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára prevládať praktická spolupráca. Podľa neho sa na tom v utorok zhodli s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.