Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Litovský prezident: Orbán flirtuje s režimom, ktorý pácha zverstvá

Gitanas Nauséda, archívne foto. Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Litovský prezident kritizoval maďarského premiéra za to, že si v Číne na medzinárodnom fóre potriasol rukou s ruským Vladimírom Putinom počas prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajine.

Brusel 26. októbra (TASR) - Maďarský premiér flirtuje s režimom, ktorý na území Ukrajiny pácha kruté zverstvá. Týmito slovami litovský prezident Gitanas Nauséda vo štvrtok na summite EÚ kritizoval Viktora Orbána. Na správu portálu politico.eu upozornil bruselský spravodajca EÚ.

Litovský prezident kritizoval maďarského premiéra za to, že si v Číne na medzinárodnom fóre potriasol rukou s ruským Vladimírom Putinom počas prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajine.

"Je naozaj zvláštne vidieť, že začíname flirtovať s režimom, ktorý na území Ukrajiny pácha veľmi kruté zverstvá," povedal Nauséda po príchode na dvojdňový summit EÚ. Zdôraznil, že takéto gesto "vysiela veľmi zlý odkaz" medzinárodnej spoločnosti a tiež Ukrajine, ktorá bojuje za svoju slobodu.

Orbána za podanie ruky s Putinom kritizovali viaceré členské krajiny EÚ po tom, čo si minulý týždeň potriasol rukou s Putinom na summite v Číne a hovoril o zdvojnásobení udržiavania kontaktov s Ruskom.

"Má právo neľutovať to, ale myslím si, že je to poľutovaniahodné," povedal Nauséda, podľa ktorého je dôležité, aby EÚ aj naďalej podporovala Ukrajinu, a to aj napriek tomu, že vznikla ďalšia geopolitická kríza na Blízkom východe.

Nauséda dodal, že EÚ nemá "žiadne právo na únavu z vojny na Ukrajine".

Lídrom EÚ sa na úvod summitu cez videoprenos prihovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý ich informoval o najnovšom vývoji situácie.

Témou rokovaní na summite je aj revízia viacročného finančného rámca EÚ, ktorá na návrh Európskej komisie predpokladá vytvorenie Nástroja pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur na roky 2024-27. Návrh eurokomisie naráža na odmietavý postoj takzvaných šetrných krajín na čele s Holandskom, ktoré žiadajú, aby EÚ našla na túto pomoc vlastné rozpočtové zdroje.

Názorová nezhoda pri debatách o ruskej agresii voči Ukrajine vládne aj pri návrhoch uvaliť nové sankcie na Rusko, ktoré by sa mohli týkať napríklad zákazu dovozu ruských diamantov, a o využití výnosov zo zmrazených ruských aktív na obnovu Ukrajiny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)