Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Litva prijala opatrenia na ochranu židovskej komunity a jej objektov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pred druhou svetovou vojnou tvorilo 60.000 príslušníkov židovskej komunity približne jednu tretinu obyvateľov Vilniusu, ale väčšina z nich zahynula počas okupácie nacistickým Nemeckom.

Vilnius 8. augusta (TASR) - Litovská židovská komunita vo štvrtok znovuotvorila synagógu i sídlo svojej obce vo Vilniuse, ktoré uzavreli pred dvoma dňami po vyhrážkach vyvolaných emotívnou diskusiou o dejinách krajiny v období druhej svetovej vojny.

Líderka židovskej obce Faina Kuklianska vo štvrtok uviedla, že synagóga - jediná vo Vilniuse - bola znovuotvorená po tom, ako ju prezident Gitanas Nauseda a premiér Saulius Skvernelis ubezpečili, že bezpečnosť židovskej komunity i jej objektov vrátane židovského cintorína ležiaceho približne 20 kilometrov od Vilniusu je zaistená.

Zatvorenie synagógy a komunitného centra v utorok nasledovalo po tom, čo sa magistrát Vilniusu rozhodol odstrániť pamätnú tabuľu na počesť litovského generála Jonasa Noreiku zabitého Sovietmi a premenovať ulicu pôvodne nazvanú po diplomatovi z obdobia druhej svetovej vojny Kazysovi Škirpovi.

Obe v postavy z vojnovej éry sú sporné: niektorí ich oceňujú ako národných hrdinov, ale iní ich odsudzujú ako možných kolaborantov s nacistickými okupantmi.

Podľa litovskej židovskej obce sa obaja muži podieľali na holokauste, uviedla agentúra AFP.

Obe tieto rozhodnutia židovská komunita ocenila. Avšak kritici vravia, že Noreika a Škirpa nekolaborovali s nacistickým režimom a boli oddanými bojovníkmi za nezávislosť Litvy.

Pred druhou svetovou vojnou tvorilo 60.000 príslušníkov židovskej komunity približne jednu tretinu obyvateľov Vilniusu, ale väčšina z nich zahynula počas okupácie nacistickým Nemeckom v rokoch 1941 - 1944.

Malá židovská obec v Litve má teraz približne 3000 členov z celkového počtu obyvateľov 2,9 milióna.