Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Zahraničie

Lotyšsko sa na čele EÚ zameria aj na úlohu únie vo svete

Lotyšská premiérka Laimdota Straujumová. Foto: TASR/AP

V rámci prvej priority chce Lotyšsko klásť dôraz na investičný plán predsedu Európskej komisie.

Riga 7. januára (TASR) - Tri hlavné priority začínajúceho sa lotyšského predsedníctva v EÚ, ktoré potrvá do konca júna tohto roku, sú konkurenčná Európa, digitálna Európa a zaangažovaná Európa. Zdôraznili to dnes v Rige premiérka Laimdota Straujumová a šéf lotyšskej diplomacie Edgars Rinkevičs.

V rámci prvej priority chce Lotyšsko klásť dôraz na investičný plán predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Zámerom je zabezpečiť pre občanov EÚ viac pracovných miest a hospodársky rast, pričom vláda v Rige bude úzko podporovať aj projekt energetickej únie, za ktorý je zodpovedný podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Straujumová a Rinkevičs zdôraznili, že chcú v tomto smere úzko spolupracovať s Európskym parlamentom a Európskou komisiou.

Druhou prioritou lotyšského rotujúceho predsedníctva v EÚ je dôraz na digitálnu agendu, kde chce byť Riga prospešná pri znižovaní zbytočnej záťaže regulácií a pomáhať pri dotváraní jednotného digitálneho trhu. V tomto smere už prebehli prvé rokovania s podpredsedom EK pre digitálny trh Andrusom Ansipom.

Premiérka, ktorá bola v civilnom povolaní IT špecialistkou, pripomenula, že Lotyšsko ako krajina so štvrtým najrýchlejším internetom v EÚ, je dobre pripravená zhostiť sa tejto úlohy, vrátane otázky spojenej s bezpečnosťou digitálneho priestoru.

Digitálna agenda bude hlavnou témou júnového summitu EÚ v Bruseli, na záver lotyšského predsedníctva.

Treťou hlavnou prioritou Rigy počas polročného šéfovania EÚ je zdôraznenie úlohy EÚ v globálnom meradle, kde bude predsedníctvo úzko spolupracovať so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou.

V oblasti zahraničnej politiky lotyšskú stranu čaká vyjasňovanie vzťahov medzi EÚ a Ruskom, ktoré podlieha viacnásobnému režimu sankcií zo strany Bruselu. Lotyšsko patrí medzi krajiny, ktoré sankcie podporujú najviac. Sankcie sú podľa premiérky logickou reakciou únie na ruskú anexiu Krymu a na udalosti na východe Ukrajiny.

V máji Lotyšov čaká dôležitý summit Východného partnerstva v Rige, kde, ako naznačil minister Rinkevičs, únia zaujme individuálny prístup ku krajinám bývalého sovietskeho bloku. Očakáva sa potvrdenie liberalizácie víz pre občanov Ukrajiny, zintenzívnenie spolupráce s Moldavskom a Gruzínskom, prehodnotenie doterajších vzťahov s Bieloruskom, ktoré v čase ukrajinskej krízy prejavuje záujem o vyššiu kvalitu politických aj ekonomických vzťahov s úniou.

Summit Východného partnerstva prehodnotí aj vzťahy s Arménskom, ktoré sa stalo súčasťou Euroázijskej únie a zdôrazní ekonomický a energetický potenciál spolupráce s Azerbajdžanom.

Rinkevičs pripomenul, že lotyšské predsedníctvo v EÚ nezabúda ani na rozširovací proces, ktorý sa týka najmä krajín západného Balkánu, kde dúfa v ďalšie otvorenie rokovacích kapitol s Čiernou Horou a v pokrok Srbska.

V oblasti zahraničnej politiky premiérka zdôraznila význam rokovaní s USA o transatlantickej obchodnej dohode (TTIP) a vyjadrila nádej, že EÚ do konca júna pokročí v podobných rokovaniach aj s Kanadou a Japonskom.

Lotyšsko v rámci politiky južného susedstva EÚ volá po väčšej solidarite s krajinami, ktoré najviac trpia nelegálnou migráciou a žiada rýchlejšiu reakciu, aby sa predišlo ďalším zbytočným obetiam utečencov opustených na mori.