Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Ľudia nahlasujú na Trumpovu horúcu linku kriminálnikov z vesmíru

Na archívnej snímke americký minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly prichádza na tlačovú konferenciu pri príležitosti otvorenia Úradu na pomoc obetiam zločinov spáchaných imigrantmi (VOICE) vo Washingtone 26. apríla 2017. Foto: TASR /AP

Na vtipné nahlásenia na telefonickú linku VOICE alebo na sociálnych sieťach upozornili rozhlasová stanica NPR a denník Washington Post.

Washington 8. mája (TASR) – Americký prezident Donald Trump pred vyše dvoma týždňami zriadil horúcu telefonickú linku na nahlasovanie zločinov spáchaných nelegálnymi prisťahovalcami. Občania ju však nevyužívajú tak, ako chcel. Robia si z nej žarty a nahlasujú zločiny spáchané mimozemšťanmi či rozprávkovými postavičkami.

"Do toho! Povedzte im, že sú ilegáli!" hovorí nápis na obrázku s ufónmi sediacimi v hľadisku športového zápasu.

"Nezabudnite zavolať na 1-855-48-VOICE a povedať im, že ste na americko-kanadskej hranici videli nelegálneho cudzinca Sasquatcha," znie ďalší vtip využívajúci nie mimozemšťanov, ale Sasquatcha alebo Veľkú nohu – veľkého ľudoopa, ktorý údajne obýva lesy na severozápade USA.

Donald Trump.
Foto: TASR/AP


"Nahláste všetky vaše stretnutia s ilegálnymi Marťanmi, drzými Sasquatchami, divými texaskými modrými psami, strašidelným spring-heeled Jackom a goblinskou armádou," vymenúva iný Američan ďalšie hrôzostrašné postavičky z povestí.

Na vtipné nahlásenia na telefonickú linku VOICE alebo na sociálnych sieťach upozornili rozhlasová stanica NPR a denník Washington Post.

Úrad na pomoc obetiam zločinov spáchaných imigrantmi (VOICE) má podľa Trumpa dať "hlas tým, ktorí boli ignorovaní médiami a umlčiavaní zvláštnymi záujmami", a pomôcť rodinám, ktoré sa stali obeťami zločinov spáchaných nelegálnymi prisťahovalcami.

"Všetky zločiny sú hrozné, ale tieto obete sú osobité – a často ignorované. Tieto zločiny sa nikdy ani nemali stať, lebo ľudia, ktorí ich spáchali, v prvom rade často ani nemali byť v krajine," uviedol minister vnútornej bezpečnosti John F. Kelly.

Kritici tohto kroku ale hovoria, že je neférovo zacielený na populáciu, u ktorej je v skutočnosti menšia pravdepodobnosť, že spácha zločin, než u amerických občanov. Takýto postoj môže podľa nich nastoliť nebezpečný precedens a viesť k nárastu zločinov z nenávisti.

"Napriek postoju pána Trumpa výskum ukazuje medzi imigrantmi nižšiu mieru páchania zločinov než medzi rodenými Američanmi," zdôraznil denník The New York Times a dodal, že podľa údajov ministerstva spravodlivosti nie je občanom USA len päť percent spomedzi všetkých väzňov v krajine.

Americká colná a imigračná služba (ICE), pod ktorú VOICE spadá, posmešné telefonáty kritizovala ako zneužívanie zdrojov, ktoré sú určené na pomoc tým, ktorí to naozaj potrebujú.

"Tí, ktorí zneužívajú a blokujú tento zdroj, môžu ešte viac uškodiť obetiam," vyhlásila ICE.