Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Ľudia odmietajúci zmenu klímy sa snažia dokázať, že vedci zveličujú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Odborníci na klimatickú zmenu sa zhodujú, že emisie uhlíka zo spaľovania fosílnych palív otepľujú planétu a zvyšujú riziko dlhších a závažnejších vĺn horúčav.

Barcelona 8. augusta (TASR) - Ľudia, ktorí odmietajú klimatickú zmenu, začali na sociálnych sieťach uverejňovať údajné dôkazy o extrémnych teplotách, ktoré Európu zasiahli už pred desaťročiami. Snažia sa tak naznačiť, že vedci globálne otepľovanie zveličujú. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie hovorcu španielskeho národného meteorologického ústavu Aemet Rubena del Campa.

Odborníci tvrdia, že údaje, ktoré ľudia zdieľajú na internete, sú vytrhnuté z kontextu a nemenia nič na fakte, že vlny horúčav sú čoraz častejšie a intenzívnejšie.

Zavádzajúce príspevky podľa AFP typicky zahŕňajú správy o počasí z kroník alebo starých novinových správ, ktoré ľudia odmietajúci klimatickú zmenu porovnávajú so súčasnými teplotami.

Vedci vysvetľujú, že niektoré údaje môžu byť zavádzajúce, lebo teplota sa merala z teplomerov umiestnených na priamom slnku. Je to napríklad prípad správ o počasí denníka La Vanguardia, ktorý uvádza, že v roku 1935 dosiahli teploty v Zaragoze hodnoty viac ako 50 stupňov Celzia.

"Meracie senzory musia byť chránené pred slnkom a dažďom a teplota v meracej miestnosti musí byť rovnaká, ako teplota vonku," vysvetlil Del Campo.

Odborníci na klimatickú zmenu sa zhodujú, že emisie uhlíka zo spaľovania fosílnych palív otepľujú planétu a zvyšujú riziko dlhších a závažnejších vĺn horúčav. Dodávajú, že jednorazovo namerané vysoké teploty nemajú nič spoločné so zvyšovaním sa celkovej priemernej teploty.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Máj ostáva chladný. Vystrieda ho horúci jún?

Až na 34,8 °C vystúpila teplota v Moravskom Svätom Jáne 30. mája pred dvadsiatimi rokmi.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku