Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Lukašenko ustanovil sviatok Deň národnej jednoty, Poľsko je rozhorčené

Alexandr Lukašenko, archívna snímka. Foto: TASR/AP

V oficiálnej bieloruskej historiografii je 17. september špecifikovaný ako výročie spojenia regiónov západného Bieloruska s Bieloruskou sovietskou socialistickou republikou.

Minsk/Varšava 9. júna (TASR) - V Bielorusku pribudne ďalší sviatok - Deň národnej jednoty. Pripomínať sa bude 17. septembra, teda v deň začiatku útoku Sovietskeho zväzu na Poľsko v roku 1939, ktorého armáda a v jej radoch desaťtisíce Bielorusov v tom čase bojovala proti nacistickému Nemecku, uviedol spravodajský portál Belsat. Ako informovala agentúra PAP, Varšava na tento krok reagovala s rozhorčením.

Podľa Belsatu výnos o novom sviatku podpísal v utorok prezident Alexandr Lukašenko, ktorého bieloruská opozícia a západné štáty neuznávajú ako legitímnu hlavu štátu.

V oficiálnej bieloruskej historiografii je 17. september špecifikovaný ako výročie spojenia regiónov západného Bieloruska s Bieloruskou sovietskou socialistickou republikou.

"Tento deň sa stal aktom historickej spravodlivosti pre bieloruský národ - rozdelený proti svojej vôli v roku 1921 Rižským mierom," cituje Belsat z vyhlásenia Lukašenkovho úradu.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí na Lukašenkov výnos reagovalo podľa agentúry PAP s rozhorčením a poľský Inštitút národnej pamäti (INP) uviedol, že sovietsky útok na Poľsko zo 17. septembra 1939 nie je Dňom národnej jednoty Bieloruska, ale "dňom zjednotenia dvoch totalitných režimov" - sovietskeho a nacistického.

INP zdôraznil, že 17. septembra 1939 sovietsky vodca Josif Stalin splnil svoj záväzok voči Adolfovi Hitlerovi v súlade s tajným protokolom k Paktu Molotov-Ribbentrop a útokom Červenej armády na Poľsko umožnil tretej ríši rýchlo dobyť poľské územie. Tento deň je preto "symbolom zločineckej spolupráce medzi Hitlerom a Stalinom".

Rezort poľskej diplomacie zdôraznil, že "táto sovietsko-nacistická invázia do Poľska spustila najstrašnejšiu vojnu vo svetových dejinách, ktorá stála životy 60 miliónov ľudí vrátane obyvateľov Bieloruska", pričom "mnoho z nich zahynulo v nemeckých koncentračných táboroch alebo sovietskych gulagoch".

Vo vyhlásení poľského ministerstva sa ďalej konštatuje, že "17. september 1939 znamenal pre niekoľko stotisíc poľských civilistov stratu občianstva, dôstojnosti a smrť v hlbinách sovietskeho Ruska". Ministerstvo označilo ustanovenie nového sviatku za "akt podkopávajúci nezávislosť a zvrchovanosť Bieloruska".

Spravodajský portál Onet.pl pripomenul, že Lukašenko v poslednom čase Poľsko kritizoval viackrát. V apríli napríklad vyhlásil, že vzťahy s Poľskom nikdy neboli dokonalé, ale bieloruská strana dlho tolerovala "útoky a obvinenia" voči sebe a usilovala sa o kompromis, pričom preukázala flexibilitu.

V tejto súvislosti kritizoval, že Varšava túto ústretovosť vnímala ako slabinu Minska. Každá pripravenosť Poľska na dialóg bola podľa Lukašenka zmarená tvrdeniami o zmanipulovaní prezidentských volieb, ktoré sa v Bielorusku konali vlani v auguste, udeľovaním "azylu utekajúcim zradcom a extrémistom", podporou extrémistických internetových webov a následnými sankciami voči Bielorusku.

Onet.pl v tejto súvislosti pripomenul prípady zadržaných príslušníkov poľskej menšiny v Bielorusku, ktorí boli na jar obvinení z podnecovania etnickej nenávisti a rehabilitácie nacizmu. Aktivisti z poľskej menšiny tieto obvinenia odmietajú ako neopodstatnené.