Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Luxembursko chce ako prvá členská krajina EÚ zakázať glyfosát

Demonštranti v maskách popredných predstaviteľov EÚ protestujú proti kauze glyfosátu. Foto: TASR/AP

Povolenie používať glyfosát v Európskej únii platí do 15. decembra 2022, pričom viaceré členské krajiny diskutujú o jeho skoršom zákaze.

Brusel 16. januára (TASR) - Luxembursko sa stane prvou krajinou v Európskej únii, ktorá zakáže herbicíd glyfosát. Má sa tak stať do konca tohto roka. Podľa tlačovej agentúry AFP to vo štvrtok uviedlo luxemburské ministerstvo poľnohospodárstva.

Prvá etapa zákazu používania tohto širokospektrálneho herbicídu začne 1. februára a postupne, do 31. decembra 2020 budú v súlade s rozhodnutím vlády z roku 2018 zakázané všetky prípravky na ochranu rastlín založené na glyfosáte.

Luxemburský minister poľnohospodárstva Romain Schneider v tlačovej správe upozornil, že ide o "rozhodujúci krok v rámci udržateľného prístupu, ktorý spĺňa ambície používania moderných prípravkov na ochranu rastlín chrániacich životné prostredie".

Zákaz používania glyfosátu sa uskutoční v troch fázach: odobratie licencie na uvádzanie herbicídu na trh od 1. februára, lehota na dopredaj zásob na sklade do 30. júna a používanie týchto výrobkov maximálne do 31. decembra 2020.

Podľa luxemburskej vlády sa už takmer 60 % poľnohospodárskych podnikov v krajine vzdalo používania glyfosátu. Vláda koncom minulého roka zriadila systém kompenzácií pre tisíce aktívnych fariem v krajine. V číselnom prevedení to znamená 30 eur na jeden hektár poľnohospodárskej pôdy a 50 eur na hektár vinohradníckej pôdy. Luxemburská roľnícka organizácia (CPL), ústredná stavovská organizácia poľnohospodárov však tieto sumy nepovažuje za dostatočné a podľa šéfky CPL Josiane Willemsovej chce žiadať kompenzácie za dodatočné náklady, ktoré vyplynú z nepoužívania glyfosátu.

Luxembursko dúfa, že bude signálom aj pre ostatné krajiny Európskej únie. Podobné kroky už napríklad podniká aj Rakúsko. V Rakúsku mal byť herbicíd, pri ktorom existujú aj obavy, že má rakovinotvorné účinky, zakázaný začiatkom roku 2020, vláda to však v decembri 2019 stopla s odkazom na procedurálnu chybu.

Povolenie používať glyfosát v Európskej únii platí do 15. decembra 2022, pričom viaceré členské krajiny diskutujú o jeho skoršom zákaze.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)