Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

M. Romney: Ilegálnu imigráciu budem riešiť civilizovane, ale rozhodne

Mitt Romney Foto: TASR/AP

Bývalý guvernér Massachusetts zmiernil ostrú rétoriku z čias nominačnej kampane a snaží sa osloviť hispánskych voličov, ktorí budú dôležití v očakávanom tesnom súboji s Barackom Obamom.

Lake Buena Vista 22. júna (TASR) - Republikánsky kandidát na post amerického prezidenta Mitt Romney vo štvrtok vyhlásil, že v prípade zvolenia bude otázku ilegálnej imigrácie riešiť "civilizovaným, ale rozhodným spôsobom".

Bývalý guvernér Massachusetts zmiernil ostrú rétoriku z čias nominačnej kampane a snaží sa osloviť hispánskych voličov, ktorí budú dôležití v očakávanom tesnom súboji s úradujúcim prezidentom Barackom Obamom.

Téma imigrácie, ktorú zatienili ekonomické problémy USA, sa opäť dostala do centra pozornosti po tom, čo Obama oznámil nový plán na zmiernenie deportačných pravidiel pre niektorých ilegálnych imigrantov, ktorí sa do USA dostali ako deti.

V prejave pred hispánskymi lídrami Romney Obamov plán označil len za "východisko z núdze".

"Ako prezident sa neuspokojím s východiskom z núdze. Budem spolupracovať s republikánmi a demokratmi na hľadaní dlhodobého riešenia," povedal Romney Národnému združeniu hispánskych volených a menovaných predstaviteľov. "Prioritou budú opatrenia, ktoré posilnia a uľahčia legálnu imigráciu. A k problému ilegálnej imigrácie sa postavím civilným ale rozhodným spôsobom. Nemusíme sa vždy zhodnúť, ale keď vám niečo sľúbim, tak to dodržím," dodal Romney.

Romney sa opäť odmietol vyjadriť, či Obamove opatrenia zruší, prisľúbil však "vlastné dlhodobé riešenie, ktoré nahradí a predčí prezidentovo dočasné opatrenie".

Obama, ktorý sa vezie na vlne nadšenia hispáncov po rozhodnutí dovoliť státisícom ilegálnych imigrantov zostať a pracovať v USA, s prejavom adresovaným tejto skupine voličov vystúpi dnes.

Republikáni aj demokrati sa snažia vypracovať agresívne stratégie, ktoré by oslovili všetky skupiny Američanov. V minulých voľbách príslušníci menšín boli viac naklonení demokratom. Niektorí republikáni sa obávajú - a demokrati dúfajú -, že Obama by mohol legalizáciou imigrantov prispieť k dlhodobému posilneniu podpory Demokratickej strany hispáncami, tak ako prezident Lyndon Johnson presadením Zákona o občianskych právach z roku 1964 na stranu demokratov získal černošských voličov.

Podľa Obamovho plánu sa ilegálni imigranti môžu vyhnúť deportácii, ak dokážu, že do USA ich priviezli pred tým, ako dovŕšili vek 16 rokov, ak majú menej ako 30 rokov a v USA neustále pobývali najmenej päť rokov, nemajú záznam v trestnom registri, v USA absolvovali strednú školu, získali ekvivalent diplomu alebo slúžili v ozbrojených silách.

Táto nová politika by mohla pomôcť státisícom mladých imigrantov - od 800.000 podľa odhadov vlády po 1,4 milióna podľa odhadu Pew Hispanic Center.

Podľa štatistického úradu má najmenej jeden zo šiestich Američanov hispánsky pôvod a mnohí z nich sú viac naklonení demokratom.