Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

MAAE: Irán odoláva snahám o transparentnosť svojho jadrového programu

Reaktorová budova atómovej elektrárne v iránskom Búšehri Foto: TASR/AP

Nemenovaný diplomat, ktorý pozorne sleduje prácu MAAE, agentúre DPA povedal, že Irán poskytol podrobnosti počítačového modelovania implózie bojovej jadrovej hlavice.

Viedeň 29. mája (TASR) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) varovala Teherán, že stále neposkytuje dostatok informácií o svojich údajných vojenských projektoch z minulosti, čo je kľúčová podmienka pre plánovanú multilaterálnu dohodu, ktorá má ukončiť jadrový spor s Teheránom.

V dnes zverejnenej správe agentúra so sídlom vo Viedni konštatuje, že Irán z väčšej časti neposkytol jej inšpektorom prístup do svojich zariadení, k vedcom a dokumentom týkajúcim sa desiatok podozrivých projektov, ktoré mohli byť zamerané na vývoj komponentov do jadrových zbraní.

MAAE však poznamenala, že Irán poskytol informácie o jednom z týchto projektov v uplynulých mesiacoch. Nemenovaný diplomat, ktorý pozorne sleduje prácu MAAE, agentúre DPA povedal, že Irán poskytol podrobnosti počítačového modelovania implózie bojovej jadrovej hlavice.

"Je to pozitívny signál, ale nedostačujúci," uviedol spomínaný diplomat.

"Je potrebné, aby Irán plne spolupracoval s agentúrou vo všetkých nevyriešených záležitostiach, osobitne tých, ktoré vyvolávajú pochybnosti o možných vojenských rozmeroch iránskeho jadrového programu," uvádza správa, ktorú má k dispozícii agentúra DPA.

Irán a šestica svetových mocností sa však naďalej rozchádzajú v názore na to, ako vyriešiť túto záležitosť, ak chcú dosiahnuť svoj cieľ a uzavrieť dohodu do 30. júna. Tá má obmedziť civilný jadrový program Iránu a zabrániť mu hromadiť zbrojný materiál výmenou za odvolanie sankcií. Šestica mocností však chce dosiahnuť pokrok aj v práci inšpektorov MAAE.

Iránski predstavitelia popierajú, že by sa usilovali získať know-how o výrobe jadrových zbraní. Najvyšší iránsky duchovný predstaviteľ ajatolláh Alí Chameneí dal jasne najavo, že síce podporuje uzavretie spomínanej dohody, je ale proti inšpekciám iránskych vojenských zariadení, ktoré chce MAAE.

Rovnaký názor majú aj poslanci iránskeho parlamentu.

MAAE v správe ďalej poznamenala, že Irán počas prebiehajúcich rokovaní s Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA dodržiava sľub a nerozširuje svoj program obohacovania uránu.

Irán a táto šestica krajín sa v apríli dohodli na rámcovej dohode, ale naďalej sa rozchádzajú v niektorých podrobnostiach, vrátane toho, kedy presne budú odvolané sankcie uvalené na Irán a či môžu byť uvalené znova, ak Teherán poruší svoje záväzky.