Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Maas kritizoval zákaz nasvietiť štadión v Mníchove dúhovými farbami

Na archívnej snímke Heiko Maas. Foto: TASR/AP

Proti návrhu nasvietiť mníchovský štadión v dúhových farbách sa v pondelok ohradil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Berlín 23. júna (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas kritizoval v stredu rozhodnutie Európskej futbalovej únie (UEFA), ktorá nedovolila, aby bol mníchovský štadión počas stredajšieho zápasu Nemecka s Maďarskom na futbalových majstrovstvách Európy nasvietený v dúhových farbách. Informovala o tom agentúra AFP.

"Je pravda, že na futbalovom ihrisku nejde o politiku," napísal Maas na Twitteri po tom, ako UEFA odôvodnila svoje rozhodnutie tým, že je politicky a nábožensky neutrálnou organizáciou. "Ide o ľudí, čestnosť, toleranciu. Preto UEFA vysiela zlý signál. Svoje farby dnes môžete našťastie ukázať aj napriek tomu - na štadióne i mimo neho," dodal Maas.

Návrh starostu metropoly Bavorska Dietera Reitera osvetliť mníchovskú arénu duhovými farbami, ktorý mal byť reakciou na postoje maďarskej vlády k LGBTI komunite a znakom podpory boja za rovnosť a toleranciu, UEFA odmietla v utorok. "Keďže je táto požiadavka namierená proti konkrétnemu rozhodnutiu maďarského parlamentu, musíme ju odmietnuť," uviedla UEFA vo svojom vyhlásení.

Proti návrhu nasvietiť mníchovský štadión v dúhových farbách sa v pondelok ohradil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V prestávke stretnutia šéfov diplomacií EÚ v Luxemburgu podľa agentúry MTI povedal, že je nebezpečné miešať politiku so športom. Utorňajšie rozhodnutie UEFA preto privítal slovami, že táto organizácia urobila správne rozhodnutie, keď odmietla "asistovať politickej provokácii namierenej voči Maďarsku".

Na archívnej snímke z 9. júla 2016 štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.
Foto: TASR/AP


Zákon o ochrane pred pedofíliou bol v Maďarsku rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Krok vlády Viktora Orbána kritizovali i Spojené štáty a proti tomuto zákonu zorganizovali viaceré ľudskoprávne organizácie minulý týždeň v Budapešti protestné zhromaždenia pred parlamentom i sídlom úradu prezidenta.