Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Maassen je za spoluprácu v boji proti islamistom

Hans-Georg Maassen Foto: Facebook

Šéf nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen vyhlásil, že znepokojenie vyvoláva vysoký počet radikalizovaných salafistov v Nemecku, ale podobne je tomu aj v Rakúsku.

Berlín/Viedeň 22. januára (TASR) - Mnohí mladí salafisti z Nemecka smerujú cez Rakúsko a Turecko do Sýrie. Proti sieti spolupráce islamistov by sa mala postaviť sieť spolupráce bezpečnostných zložiek, povedal dnes pre rakúsku agentúru APA šéf nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen.

"Stretávame sa viackrát v roku na pracovnej úrovni a na úrovni šéfov, vymieňame si informácie o džihádistoch v Rakúsku a v Nemecku. Je to z môjho pohľadu veľmi dôležitá spolupráca, pretože máme podobné problémy a podobné právne systémy, ale aj preto, že tak veľa mladých ľudí z Nemecka cestuje cez Rakúsko a Turecko do Sýrie," vyhlásil Maassen.

Situácia podľa neho síce nie je hrozivá, ale treba ju precízne monitorovať. Znepokojenie vyvoláva vysoký počet radikalizovaných salafistov v Nemecku, ale podobne je tomu aj v Rakúsku.

Kým v roku 2010 sa počet salafistov v Nemecku odhadoval na 2000, koncom roka 2013 už na 5500 a aktuálne na 7000. Odhaduje sa, že v Nemecku žije celkom 41.000 islamistov. Väčšinu salafistov tvoria podľa Maassena ľudia vo veku 13-30 rokov; sú to muži moslimského vierovyznania s migračnými skúsenosťami, ktorí prekonali neúspechy vo vzdelávaní či práci. Na ilustráciu citoval Maassen istého mladého salafistu, ktorý to zhrnul slovami: "V Nemecku som underdog (vyhnanec), v Sýrii topdog."

V Sýrii, respektíve Iraku sa v súčasnosti nachádza okolo 600 osôb z Nemecka, 200 zradikalizovaných sa vrátilo späť. "U mnohých z navrátilcov nevieme, čo robili a čo majú v úmysle v budúcnosti," vyhlásil Maassen a priznal, že všetkých nemožno sledovať, pretože je ich primnoho. "Polícia a spravodajské služby nie sú na túto vlnu navrátilcov pripravené," poznamenal.

Šesťdesiat percent tých, ktorí cestujú do Sýrie, majú nemecké občianstvo, 30 percent z nich má dvojaké občianstvo.

Podľa Maassena je mimoriadna ostražitosť bezpečnostných zložiek po nedávnych teroristických útokoch v Paríži logická, avšak je potrebné zachovať si rozvahu. Konkrétnu hrozbu útoku v Nemecku zatiaľ neregistrujú, tie nešpecifické sú nezriedka dielom nasledovníkov, šialencov alebo dezinformátorov.