Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Desaťtisíce stúpencov opozície protestovali pred úradom vlády v Skopje

Desaťtisíce stúpencov macedónskej konzervatívnej opozície protestovali v sobotu pred úradom vlády v metropole Skopje a žiadali predčasné voľby. Foto: TASR/AP

Opozícia tvrdí, že vláda je neschopná, zničila hospodárstvo, znížila mzdy a dôchodky a umožnila šírenie korupcie.

Skopje 3. júna (TASR) - Desaťtisíce stúpencov macedónskej konzervatívnej opozície protestovali v sobotu pred úradom vlády v metropole Skopje a žiadali predčasné voľby.

Ako informovala agentúra AP, opozičná strana Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE), ktorá vládla v rokoch 2006-2017, vyzvala ľavicovú vládu, aby vypísala predčasné voľby na marec alebo apríl 2019.

Opozícia tvrdí, že vláda je neschopná, zničila hospodárstvo, znížila mzdy a dôchodky a umožnila šírenie korupcie. Tiež tvrdí, že vláda poškodila národné záujmy rokovaním s Gréckom o možnom novom názve krajiny.

Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrváva od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhoduje s názvom severogréckeho regiónu (Makedoniá). Atény to dávajú do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje. Vyriešenie sporu je podmienkou prípadného vstupu Macedónska do Severoatlantickej aliancie či Európskej únie.

Macedónsky premiér Zoran Zaev zo Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM) sa ujal moci v máji 2017 - po mesiacoch politického patu, ktorý nastal po predčasných voľbách. Tie sprostredkovala EÚ a uskutočnili sa až po dvojnásobnom odklade. Vnútropolitická kríza v Macedónsku vypukla už v roku 2015, keď opozícia obvinila vládu premiéra Nikolu Gruevského (VMRO-DPMNE) z nelegálneho odpočúvania približne 20.000 ľudí. Nasledovali rozsiahle protesty.