
Francúzsky prezident vyzdvihol, že na budúcom nasadení jednotiek pracuje spolu s britským premiérom Keirom Starmerom.
Francúzsky prezident vyzdvihol, že na budúcom nasadení tzv. „uisťovacích síl“ pracuje spolu s britským premiérom Keirom Starmerom, s ktorým chce spoločne viesť „európsku koalíciu pre stabilný a trvalý mier.“ Obaja lídri poverili šéfov svojich ozbrojených síl, aby zostavili tím, ktorý bude o nasadení jednotiek diskutovať s ukrajinskými partnermi.
Štáty zastúpené na štvrtkovom summite nie sú podľa Macrona v otázke nasadenia takýchto síl na Ukrajine jednotné. „Jednotu v tejto veci však nepotrebujeme,“ vyhlásil prezident. Uviedol, že niektorí ukrajinskí spojenci na to „nemajú kapacity“ a niektoré štáty sú zdržanlivé pre „politický kontext“.
Podľa Macrona nie je vylúčené, že jednotky budú dohliadať na mier na zemi, vo vzduchu aj na mori. Zdôraznil však, že zatiaľ nič nie je dohodnuté.
Opakovane deklaroval, že tieto sily nebudú nahrádzať ukrajinskú armádu. Kľúčovým aspektom budúcej bezpečnosti Ukrajiny je podľa francúzskeho prezidenta silná a dobre vybavená ukrajinská armáda. Britsko-francúzska delegácia preto bude s Kyjevom rokovať o jej budúcej podobe.
Diskusie prebiehajú aj o tom, ako bude vyzerať monitorovanie prípadného prímeria. Podľa Macrona sa musí zabezpečiť, aby sa počas neho Ukrajina nestala terčom ruského útoku. Spomenul najmä možnosť vyslania mierových síl s mandátom od OSN.
Macron tiež vylúčil zrušenie protiruských sankcií, kým nebude nastolený mier. Sankcie sú podľa neho kľúčové na ukončenie vojny a Francúzsko bude aj naďalej „vyvíjať tlak“ na ruskú tieňovú flotilu.