Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Macron: V prípade brexitu bude Francúzsko na summite EÚ nekompromisné

Na archívnej snímke francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron Foto: TASR/AP

Výsledky britského referenda budú jednou z hlavných tém rokovaní premiérov a prezidentov štátov EÚ.

Brusel 20. júna (TASR) - Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron vyhlásil, že Európska únia musí byť rozhodná voči Spojenému kráľovstvu, ak sa táto krajina rozhodne odísť z únie. Uviedla to tlačová agentúra Belga s odkazom na ministrov rozhovor pre francúzsky denník Le Monde.

Macron v tejto súvislosti dodal, že v prípade, ak štvrtkové referendum o zotrvaní Británie v EÚ dopadne v prospech brexitu, Francúzsko zaujme počas summitu EÚ v dňoch 28. a 29. júna voči Londýnu nekompromisný postoj. Výsledky britského referenda budú jednou z hlavných tém rokovaní premiérov a prezidentov štátov EÚ.

"Buď sme vnútri, alebo sme vonku. Európska rada by mala dať Britom ultimátum, aby vyjadrili svoje zámery, a francúzsky prezident bude v tomto smere veľmi jasný," uviedol Macron pre Le Monde.

Prezident Francúzska Francois Hollande už začiatkom marca - v rámci britsko-francúzskeho summitu - upozornil Britov, že prípadný brexit by mal vážny politický vplyv na vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami. A to vrátane negatívneho účinku na dohodu, vďaka ktorej Británia vracia späť do Francúzska nelegálnych migrantov, ktorým sa podarí dostať cez Lamanšský kanál z prístavu v Calais.

Minister Macron okrem toho upozornil aj na ekonomickú rovinu brexitu, keď skonštatoval, že ak si chcú Briti zachovať prístup na jednotný európsky trh, budú musieť prispievať do rozpočtu EÚ - podobne, ako to robia napríklad Nórsko a Švajčiarsko, ktoré sú členmi Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). V prípade, že to Londýn odmietne, podľa Macrona to bude "totálny odchod" z únie.

Aj v prípade, že britskí voliči v referende odmietnu brexit, francúzsky minister hospodárstva sa domnieva, že osobitné vzťahy, ktoré britský premiér David Cameron dohodol vo februári na mimoriadnom summite EÚ, by mali zostať aj naďalej v rovine výnimočnosti, aby sa zabránilo "kontaminácii" podobných osobitných požiadaviek zo strany iných členských štátov EÚ.