Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Macron prisľúbil podporu Tunisku, Európu kritizoval za chaos v Líbyii

Predseda tuniského parlamentu Mohamed Ennaceur (vľavo) víta francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona počas ich stretnutia v tuniskom parlamente v Tunise 1. februára 2018. Foto: TASR/AP

Niekoľko týždňov pred návštevou francúzskeho prezidenta Tunisko zažilo násilné protesty proti zvyšovaniu cien niektorých tovarov a daní.

Tunis 1. februára (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu počas návštevy Tuniska, ktoré zápasí s ekonomickými a sociálnymi problémami, prisľúbil podporu tamojším zmenám smerom k demokracii.

"Je potrebné, aby ste uspeli. Francúzsko urobí všetko pre to, aby vám pomohlo," uviedol Macron podľa agentúry DPA v prejave v tuniskom parlamente.

Macron je od stredy na oficiálnej dvojdňovej návšteve Tuniska, v ktorom sa v rokoch 2010-11 začala vlna povstaní známa ako arabská jar.

Niekoľko týždňov pred návštevou francúzskeho prezidenta Tunisko zažilo násilné protesty proti zvyšovaniu cien niektorých tovarov a daní.

Tunisko je považované za jedinú z krajín tohto regiónu, ktorá úspešne pokračuje v reformách začatých arabskou jarou. V dôsledku nepokojov i útokov militantov však momentálne jeho ekonomika spomaľuje a miera nezamestnanosti dosahuje 15 percent. Tamojšia vláda preto zdražovanie označuje za nevyhnutné pre oživenie hospodárstva a zníženie rozpočtového deficitu.

Podľa Macrona táto africká krajina vytvorila jedinečný model a odvolávajúc sa na udalosti v roku 2011 konštatoval, že "táto revolúcia sa ešte (v Tunisku) neskončila".

Macron tiež avizoval vytvorenie fondu s vkladom 50 miliónov eur pre mladých podnikateľov v Tunisku.

Zároveň kritizoval Európu za dlhotrvajúce nepokoje v susednej Líbyi. Chaos v Líbyi mal podľa Macrona negatívny dopad aj na Tunisko. Francúzsko však bude pracovať na tom, aby podporilo obnovenie stability na hraniciach.

Líbya sa od zvrhnutia bývalého vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011 zmieta v anarchii a násilnostiach. Experti sú presvedčení, že bezpečnostné vákuum v Líbyi umožňuje pašovanie zbraní, čo pomáha rozdúchavať konflikty v iných afrických krajinách.