Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Macron vzdal v Normandii hold generálovi de Gaullovi

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystupuje s prejavom pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov, ktorým sa začalo oslobodzovanie Francúzska i cesta k porážke nacistického Nemecka v meste Bayeux v piatok 7. júna 2024. Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predniesol v piatok dopoludnia prejav v meste Bayeux, ktoré bolo po vylodení jedným z prvých oslobodených francúzskych miest.

Paríž 7. júna (TASR) - Za účasti veteránov druhej svetovej vojny a lídrov z viacerých krajín pokračovali v piatok v Normandii na severe Francúzska podujatia pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov, ktorým sa začalo oslobodzovanie Francúzska i cesta k porážke nacistického Nemecka.

Ako informoval spravodajský web BFM, francúzsky prezident Emmanuel Macron predniesol v piatok dopoludnia prejav v meste Bayeux, ktoré bolo po vylodení jedným z prvých oslobodených francúzskych miest. Sumarizoval v ňom etapy oslobodzovania Francúzska a návrat k suverenite po nemeckej okupácii.

Pripomenul však najmä historický prejav vodcu francúzskeho odboja, generála Charla de Gaulla, ktorý predniesol v Bayeux týždeň po jeho oslobodení.

Web BFM dodal, že de Gaullov legendárny prejav predtým na spomienkovom podujatí prečítal francúzsky herec Michel Fau.

Generál v ňom vyjadril odhodlanie "bojovať za Francúzsko s vášňou, ale aj s rozumom". Sľúbil, že vojaci, ktorým velí, budú pokračovať v boji, kým nebude obnovená suverenita každého centimetra francúzskeho územia. "Víťazstvo, ktoré dosiahneme, bude víťazstvom slobody," vyhlásil.

Z Bayeux sa Macron presunul do mesta Cherbourg-en-Cotentin, ktorého prístav pri vylodení spojencov a oslobodzovaní Francúzska zohral veľmi významnú rolu.

V Normandii v piatok popoludní očakávajú aj amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý by mal na skalnom ostrohu Pointe du Hoc na pobreží Normandie vystúpiť s prejavom o dôležitosti obrany slobody a demokracie.

Počas druhej svetovej vojny nemecká armáda opevnila oblasť Pointe du Hoc betónovými chodbami - kazematmi - a delovými jamami. V deň vylodenia spojencov zaútočila na Pointe du Hoc skupina Ranger armády Spojených štátov amerických a po prekonaní útesov ho aj dobyla.

Pointe du Hoc leží 6,5 kilometra západne od stredu pláže Omaha, kde sa spomienkové podujatia za účasti veteránov a štátnikov konali vo štvrtok.