Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Maďari si pripomínajú 100. výročie Trianonskej mierovej zmluvy

János Áder, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Súčasťou spomienky výročia na Trianon v rámci Dňa národnej spolupatričnosti bude i zastavenie všetkých vozidiel mestskej hromadnej dopravy na jednu minútu.

Budapešť 4. júna (TASR) - Pamätnou schôdzou Národného zhromaždenia, na ktorej vystúpi s prejavom prezident János Áder, pripomenú si vo štvrtok v Maďarsku sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorá medzinárodnoprávne definitívne uzavrela uhorskú minulosť a uzákonila povojnové teritoriálne usporiadanie medzi Maďarskom a jeho susedmi vrátane Československa.

Poslanci maďarského parlamentu na tejto schôdzke prerokujú návrh politickej deklarácie o ochrane národnej identity, ktorú predložili strany vládneho bloku Fidesz-KDNP, uviedla agentúra MTI.

Ľavicový denník Népszava pripomenul, že v rozprave budú môcť vystúpiť iba predkladatelia návrhu, teda opoziční poslanci slovo nedostanú. "Vládny blok podlým spôsobom administratívnymi prostriedkami zariadil, aby opozícia bola pri príležitosti tohto výročia úplne neviditeľná. Napriek tomu sa na zasadnutí zúčastníme a nemo si pripomenieme túto udalosť," povedal pre spravodajský server Index.hu poslanec parlamentu za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) Tamás Harangozó. Účasť na pamätnom zasadnutí odmietla Demokratická koalícia (DK), ktorá tak protestuje proti politike vládnych strán.

Súčasťou spomienky výročia na Trianon v rámci Dňa národnej spolupatričnosti bude z iniciatívy starostu Budapešti Gergelya Karácsonya o 16.30 h zastavenie všetkých vozidiel mestskej hromadnej dopravy na jednu minútu. Splnomocnenec premiéra zodpovedný za spoločenské záležitosti Zoltán Balog vyzval cirkvi, aby v čase podpísania mierovej zmluvy nechali v kostoloch zaznieť zvony.

Predseda vlády Viktor Orbán 9. januára na medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti zdôraznil, že na výročí storočia Trianonu musí zaznieť spravodlivosť, avšak tým sa budúcnosť nijako nezmení. To, na čom skutočne záleží, je podľa jeho slov spolupráca so susednými krajinami v záujme budúcnosti.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska v závere prvej svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (Británia, Spojené štáty, Francúzsko a Taliansko) a Maďarska.

Ako dôsledok Trianonskej zmluvy zostalo v Maďarsku sedem miliónov z 20,8 milióna obyvateľov Uhorska. Dovedna 72 percent územia Uhorska pripadlo spojeneckým krajinám a Maďarsko stratilo prístup k moru, ktoré malo prostredníctvom Chorvátska.

Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.

spravodajca TASR Ladislav Vallach

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.