Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Maďarská opozícia: Vrcholí deštrukcia Fideszu v oblasti školstva

Ilustračná snímka Foto: TASR

Poslanci maďarského parlamentu z vládneho bloku Fidesz-KDNP schválili v utorok návrh zákona o štatúte pedagógov, ktorý bol predložený pod názvom Nový kariérny postup učiteľov.

Budapešť 4. júla (TASR) - Zákonom o štatúte učiteľov, ktorý bol schválený v utorok v maďarskom parlamente, vrcholí deštrukcia, ktorú vykonáva vláda premiéra Viktora Orbána v školstve počas uplynulých 12 rokov. Po prijatí zákona to v pléne vyhlásil poslanec opozičnej strany Párbeszéd Tamás Mellár, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na server atv.hu.

Od roku 2010 sa podľa Mellára v oblasti školstva objavujú problémy, akými sú drastické znižovanie zdrojov, znárodňovanie obecných škôl, nútená centralizácia, systematické odstraňovanie autonómie učiteľov a žiakov, potláčanie fungovania odborových organizácií či zrušenie štatútu štátnych zamestnancov v prípade učiteľov.

Štátny tajomník ministerstva vnútra Bence Rétvári v reakcii na slová opozičného poslanca povedal, že politik, ktorého volebná kampaň bola financovaná zo zahraničia, by nemal nikoho poučovať v téme slobody, pretože sa dobrovoľne prihlásil k tomu, aby sa maďarský národ stal služobníkom iných národov.

Z návrhov opozície podľa Rétváriho vyplýva, že v prípade návratu k moci by pokračovala tam, kde v roku 2010 skončila. "Zavreli by málotriedne školy, prepustili by tamojších učiteľov..., útočili by na cirkevné školy a namiesto vlasteneckých osnov by zaviedli rodové osnovy," povedal štátny tajomník.

Poslanci maďarského parlamentu z vládneho bloku Fidesz-KDNP schválili v utorok návrh zákona o štatúte pedagógov, ktorý bol predložený pod názvom Nový kariérny postup učiteľov. Proti zákonu dlhodobo protestovali učitelia, žiaci i viaceré občianske združenia.

Učitelia od vlaňajšieho januára protestovali proti situácii vo verejnom školstve v Maďarsku a na ostatných demonštráciách požadovali aj stiahnutie návrhu zákona, ktorý podľa nich obmedzuje slobodu prejavu a pracovné práva pedagógov vrátane ich práva na štrajk.