Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Maďarskí a rakúski ministri prerokovali spoluprácu pri ochrane hraníc

Na snímke migranti na gréckej strane hranice. Foto: TASR - Michal Svítok

Maďarský minister vnútra Pintér vyjadril vďaku rakúskym kolegom za pomoc, ktorú poskytujú pre to, aby cez zelenú hranicu neprešiel na maďarské územie nikto bez povolenia a kontroly.

Budapešť 14. júla (TASR) - O možnostiach pomoci Rakúska Maďarsku pri nových pravidlách ochrany maďarských hraníc pred ilegálnou migráciou rokovali dnes v juhomaďarskej prihraničnej obci Röszke maďarský minister vnútra Sándor Pintér, minister obrany István Simicskó a ich rakúski rezortní partneri Wolfgang Sobotka a Hans Peter Doskozil.

Podľa agentúry MTI Pintér vyjadril vďaku rakúskym kolegom za pomoc, ktorú poskytujú pre to, aby cez zelenú hranicu neprešiel na maďarské územie nikto bez povolenia a kontroly.

Maďarský minister pripomenul, že Maďarsko 5. júla zaviedlo tzv. hĺbkovú kontrolu hraníc. V zmysle tohto opatrenia narušiteľov v okolí srbských a chorvátskych hraníc, ktorých zadržia v pásme do ôsmich kilometrov od hranice, odprevadia späť k bránam na hraničných zábranách a nasmerujú do najbližšej tranzitnej zóny.

Maďarská armáda je prichystaná prijať pripravené rakúske sily, aby akoukoľvek činnosťou pomohli v ochrane hraníc. Povedal to Simicskó, podľa ktorého maďarská armáda v tejto oblasti získala v uplynulých mesiacoch vážne skúsenosti, pretože s podobným cieľom už pomáhali Maďarsku vojská krajín Vyšehradskej štvorky.

Podľa rakúskeho ministra vnútra Sobotku je ochrana hraníc únie spoločnou záležitosťou Rakúska i Maďarska. V tejto práci pomáha aj Rakúsko, ktoré v rámci pohraničnej agentúry EÚ Frontex vyšle do Maďarska 20 policajtov na posilnenie ochrany vonkajšej hranice Európskej únie.

"Rakúsko víta, že mandát Frontexu je možné rozšíriť aj na tretie krajiny, pritom je ale zrejmé, že táto agentúra s 1500 príslušníkmi sama nedokáže zaručiť ochranu vonkajších hraníc únie," dodal Sobotka.

Šéf rakúskeho rezortu obrany Doskozil zdôraznil, že podiel tých migrantov, ktorých je na základe súdneho rozhodnutia možné poslať späť do krajín ich pôvodu, je veľmi nízky. "Skúsenosti uplynulého roka svedčia o tom, že nie je možné čakať na veľké spoločné európske riešenia, je nutné dosiahnuť dohodu v dotknutých regiónoch," povedal Doskozil, podľa ktorého dublinský systém v terajšej podobe nefunguje účinne.