Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Maďarsko a Bulharsko: Sankcie za odmietnutie kvót sú neprijateľné

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Zhodný postoj zaujali ministri zahraničných vecí oboch krajín aj v tom, že najdôležitejšou úlohou by mala byť ochrana vonkajších hraníc Európskej únie.



Sofia/Budapešť 18. mája (TASR) - Návrh Európskej komisie, podľa ktorého by krajiny, ktoré odmietnu povinné kvóty utečencov, musia platiť pokutu, je neprijateľný. Podľa dnešnej správy agentúry MTI sa na tom dnes zhodli v Sofii minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó a šéf bulharskej diplomacie Daniel Mitov.

Zhodný postoj zaujali ministri aj v tom, že najdôležitejšou úlohou by mala byť ochrana vonkajších hraníc Európskej únie, ako aj v tom, že EK nemôže odnímať právomoci členských krajín a nemôže okliešťovať ich suverenitu.

Szijjártó prezentoval bulharskému ministrovi desaťbodový návrh premiéra Viktora Orbána s názvom Schengen 2.0. Ide o program reformy schengenského systému v záujme ochrany jeho vonkajších hraníc a zachovania voľného pohybu v rámci EÚ.


Väčšina Maďarov by hlasovala proti kvótam v referende

V referende proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov na základe kvót, ktoré by sa konalo teraz v nedeľu, by 87 percent účastníkov plebiscitu hlasovalo proti kvótam. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov prieskumu verejnej mienky maďarského inštitútu Századvég.

Podľa spravodajského servera hvg.hu z prieskumu ďalej vyplýva, že ľudového hlasovania by sa "určite" zúčastnilo 54 percent Maďarov a "možno" by išlo hlasovať 18 percent.

Za kvóty by sa vyjadrilo 11 percent respondentov, pričom pomer nerozhodných Maďarov je len dvojpercentný.

Poslanci maďarského parlamentu 10. mája v zrýchlenom konaní schválili uznesenie, ktoré nariaďuje uskutočniť referendum o povinnom prerozdeľovaní utečencov.

"Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?" - znie otázka referenda, ktoré by sa mohlo uskutočniť v septembri alebo v prvých októbrových dňoch.