Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Fidesz chce uznesenie proti rozhodnutiu EP k reforme azylového systému

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP

Poslanci EP presadzujú, aby členské štáty prvého vstupu, čiže krajiny, cez ktoré sa utečenci prvýkrát dostanú do EÚ, už neboli automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí.

Budapešť 11. decembra (TASR) - Piati poslanci maďarskej vládnej strany Fidesz predložili v pondelok v parlamente návrh uznesenia, ktorým by zákonodarný zbor odsúdil rozhodnutie Európskeho parlamentu (EP) o reforme azylového systému. Informovalo o tom internetové vydanie ľavicového denníka Népszava.

Poslanci EP 16. novembra schválili mandát pre rokovací tím EP na začatie rokovaní s ministrami členských štátov o reforme dublinských pravidiel a spravodlivom rozdelení žiadateľov o azyl medzi členské štáty. Mandát sa podarilo schváliť aj napriek odmietavému postoju mnohých poslancov z krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

V návrhu skupiny poslancov Fideszu, na čele s predsedom parlamentnej frakcie Fideszu Gergelyom Gulyásom, sa uvádza, že parlament vyzýva maďarskú vládu, aby nepodľahla tlaku EÚ a bruselským byrokratom, a ochránila práva Maďarska zakotvené v základnej zmluve, a ďalej aby odmietla migračný plán amerického finančníka Georgea Sorosa.

Denník okrem iného poznamenáva, že Soros už poprel všetky tvrdenia maďarského kabinetu týkajúce sa údajného migračného plánu.

Navrhované zmeny tzv. dublinských pravidiel by mali odstrániť existujúce nedostatky azylového systému EÚ a zaistiť, aby sa každý členský štát spravodlivo podieľal na spracúvaní žiadostí o udelenie azylu.

Poslanci EP presadzujú, aby členské štáty prvého vstupu, čiže krajiny, cez ktoré sa utečenci prvýkrát dostanú do EÚ, už neboli automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí. Žiadatelia o azyl by mali byť urýchlene premiestnení do jedného z členských štátov Únie na základe pevného distribučného kľúča.

Tie členské štáty, ktoré nebudú rešpektovať nové pravidlá a neprijmú časť azylantov za účelom spracovania ich žiadosti, by podľa europoslancov mali čeliť sankciám v podobe obmedzenia prístupu k fondom EÚ.