Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Maďarsko nepodporí členstvo Chovátska a Rumunska v OECD

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó Foto: TASR/AP

V prípade Rumunska je dôvodom odmietavého postoja Maďarska zatvorenie maďarského katolíckeho gymnázia v meste Targu Mureš.

Budapešť 8. septembra (TASR) - Maďarsko nepodporí vstup Chorvátska a Rumunska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). TASR o tom dnes v Budapešti informovalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí.

Vo vyhlásení rezort diplomacie uviedol, že Rada OECD dnes rokovala v Paríži o rozširovaní tejto organizácie. Predstaviteľ Maďarska na schôdzke avizoval, že jeho krajina nepodporí žiadosť o členstvo v prípade Chorvátska ani Rumunska.

V prípade Rumunska je dôvodom odmietavého postoja Maďarska zatvorenie maďarského katolíckeho gymnázia v meste Targu Mureš. Maďarská vláda sa v reakcii na tento krok rozhodla pozastaviť na neurčitý čas podporu Rumunska v jeho snahách o získanie členstva v rôznych medzinárodných organizáciách.

Maďarský rezort diplomacie označil pozastavenie činnosti uvedeného gymnázia za mimoriadne nepriateľský a vážny krok. Rumunské orgány ponúkli ako náhradu tri vzdelávacie zariadenia, dve z nich sú rumunské - drevárska a stavebná škola. Väčšina žiakov by sa tak ale podľa Budapešti nemohla vzdelávať vo svojom rodnom jazyku.

V prípade Chorvátska vyvolala nevôľu sporná situácia okolo investícií maďarskej ropnej spoločnosti MOL v Chorvátsku, ako aj konflikt Chorvátska s vodcom MOL-u Zsoltom Hernádim.

Chorvátsko začiatkom októbra 2013 vydalo na Hernádiho medzinárodný zatykač. Podozrievali ho, že podplatil bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera v záujme získania vplyvu MOL v spoločnosti INA so sídlom v Záhrebe. Šéf MOL-u 5. septembra podal na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu žalobu na Chorvátsko. Uvádza v nej, že chorvátske orgány vydali protiprávne medzinárodný zatykač, čím mal obmedzenú slobodu pohybu.