Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Maďarská vláda korigovala zákon o občianskych organizáciách

Budapešť, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 18. februára oznámil, že voči Maďarsku spustí ďalšie právne konanie v kauze zákona o mimovládnych organizáciách z roku 2017.

Budapešť 18. mája (TASR) - Maďarský parlament v utorok v Budapešti schválil vládny návrh nového zákona o mimovládnych organizáciách. Prijatý návrh súčasne ruší platnosť pôvodnej právnej normy z roku 2017, ktorú Európska komisia (EK) označila za nezlučiteľnú s právom EÚ, informoval spravodajský server telex.hu.

Server pripomenul, že vláda 12. apríla predložila parlamentu návrh nového zákona, v ktorom sa okrem iného uvádza, že takmer všetky neziskové organizácie s príjmami nad 20 miliónov forintov (56.673 eur) ročne sa budú musieť každý rok podrobiť auditu Štátneho kontrolného úradu (ÁSZ).

Brusel 18. februára oznámil, že voči Maďarsku spustí ďalšie právne konanie v kauze zákona o mimovládnych organizáciách z roku 2017. Európska komisia namietala, že od vynesenia vlaňajšieho verdiktu Súdneho dvora Európskej únie, ktorý nariadil odvolanie tohto sporného zákona, Maďarsko neurobilo žiadne zmeny.

Maďarsko prijalo v roku 2017 zákon zameraný na zabezpečenie transparentnosti činnosti občianskych organizácií, ktoré prijímajú dary zo zahraničia. Podľa tohto zákona sa uvedené organizácie museli zaregistrovať na maďarských úradoch ako "organizácie, ktoré prijímajú zahraničnú pomoc", ak výška darov, ktoré prijali počas konkrétneho roka, dosiahne určitú hodnotu.

Boli tiež povinné uviesť mená darcov, ktorých pomoc dosiahne alebo prekročí sumu 500.000 forintov (1500 eur), a presnú výšku pomoci. Okrem toho museli uvádzať na svojej domovskej stránke a vo svojich publikáciách informáciu, že sú "organizáciami, ktoré prijímajú zahraničnú pomoc".

EK, ktorá sa v tejto kauze obrátila na Súdny dvor EÚ, tvrdí, že predmetný zákon porušoval slobodu voľného pohybu kapitálu, ako aj viacero práv chránených Chartou základných práv EÚ - právo na rešpektovanie súkromného života, právo na ochranu osobných údajov a tiež slobodu združovania.



(spravodajca TASR Ladislav Vallach)