Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Francúzsko obnovilo spoločné operácie s malijskou armádou

Na archívnej snímke malskí vojaci spolu s francúzskymi v Bamaku 15. januára 2013. Foto: TASR/AP

Rozhodnutie Francúzska prichádza po konzultáciách s malijskou prechodnou vládou a inými krajinami v regióne, píše sa vo vyhlásení francúzskeho rezortu obrany.

Paríž 3. júla (TASR) - Francúzsko po mesiaci obnoví spoločné vojenské operácie s malijskými ozbrojenými silami, oznámila v piatok večer francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Informovala o tom agentúra AFP.

Rozhodnutie Francúzska "obnoviť spoločné vojenské operácie, ako aj poradné misie, ktoré boli pozastavené od 3.júna," prichádza po konzultáciách s malijskou prechodnou vládou a inými krajinami v regióne, píše sa vo vyhlásení francúzskeho rezortu obrany.

Ako pripomína AFP, Paríž spoluprácu dočasne pozastavil po tom, ako nad Mali prevzal kontrolu bývalý vodca vojenskej junty Assimi Goita. Vojaci v Mali vtedy zadržali dočasného prezidenta Bah N'Dawa a dočasného premiéra Moctara Ouanu čím vyvolali pobúrenie medzinárodného spoločenstva vrátane Organizácie Spojených národov (OSN) a Európskej únie.

Začiatkom júla Assimi Goita zložil prísahu a stal sa dočasným prezidentom Mali. Goita následne vymenoval za dočasného premiéra Choguela Kokallu Maigu, predsedu malijskej politickej strany Vlastenecké hnutie za obnovu (MPR).
Na archívnej snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron 10. júna oznámil prudké zníženie počtu vojakov v regióne Sahelu. Mali aj Francúzsko v Sahele spoločne bojujú proti islamistickým povstalcom, pripomína AFP.

Francúzsko má v regióne približne 5100 vojakov v rámci operácie Barkhane, ktorú vykonáva v piatich krajinách Sahelu – v Burkine Faso, Čade, Mali, Mauritánii a Nigeri.

Operácia Barkhane však podľa Macrona skončí a francúzske bezpečnostné sily v regióne sa stanú súčasťou medzinárodnej misie Takuba, ktorá momentálne pozostáva zo 600 vojakov. K spolupráci na misii Takuba sa zaviazali aj Česko, Estónsko, Taliansko, Rumunsko a Švédsko.