Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Zahraničie

Mandát generálnej tajomníčky OBSE predĺžili o deväť mesiacov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Rovnaké riešenie sa našlo aj v prípade troch predstaviteľov OBSE pre menšiny, slobodu tlače a demokraciu a ľudské práva.

Skopje 1. decembra (TASR) - Nemecká diplomatka Helga Schmidová bude ďalších deväť mesiacov generálnou tajomníčkou Organizácie pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe (OBSE). Na tomto kompromisnom riešení, ktoré podporilo všetkých 57 členských štátov vrátane Ruska, sa OBSE dohodla v piatok na záver dvojdňovej ministerskej rady konanej v severomacedónskej metropole Skopje. Informovala o tom agentúra DPA.

Rovnaké riešenie sa našlo aj v prípade troch predstaviteľov OBSE pre menšiny, slobodu tlače a demokraciu a ľudské práva.

Spomínaní štyria predstavitelia OBSE boli zvolení začiatkom decembra 2020 a ich funkčné obdobie malo trvať na tri roky. Rusko, ktoré od začiatku vojny na Ukrajine blokuje väčšinu rozhodnutí OBSE, bolo do poslednej chvíle proti predĺženiu ich funkčného obdobia.

Pred nástupom do funkcie v OBSE pôsobila 62-ročná Schmidová štyri roky ako generálna tajomníčka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). Výrazne sa angažovala v rokovaniach o jadrovej dohode Iránom uzavretej v roku 2015.

Rusko na ministerskej rade nesúhlasilo ani s tým, aby OBSE na budúci rok predsedalo Estónsko, pretože je členom NATO. Aj v tejto otázke sa napokon našiel kompromis v podobe neutrálnej Malty.

Moskva však naďalej blokuje prijatie rozpočtu OBSE.

Napriek tomu minister zahraničných vecí Severného Macedónska Bujar Osmani ako úradujúci predseda OBSE označil 30. ministerskú radu za prelom, keďže takmer všetkých 57 členských štátov odsúdilo ruskú agresiu voči Ukrajine. "Naše ministerské stretnutie opäť rozsvietilo náš maják. Aj keď sú pokusy, aby zhasol, stále svieti," povedal. Na tlačovej konferencii zdôraznil, že kompromisy s Moskvou sú nevyhnutné, aby OBSE mohla pokračovať vo svojej práci.

Od začiatku vojny na Ukrajine sa v rámci OBSE ozývajú hlasy volajúce po vylúčení Ruska. Mnohé členské štáty vrátane západných však tento krok nepodporujú, keďže OBSE bola vytvorená ako platforma pre dialóg s krajinami, ktoré majú odlišné postoje, konštatoval Osmani.