Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Zahraničie

Súd pojednával o pedofilnom vrahovi Dutrouxovi, chcel slobodu

Na arch.sn. z 20.marca 2000 belgického pedofila Marca Dutrouxa vedú zo súdnej siene v Neufchateau, 180 km východne od Bruselu. Foto: TASR/AP

Približne po dvoch hodinách sa dnes vv Bruseli skončilo neverejné súdne pojednávanie s belgickým pedofilným vrahom Marcom Dutrouxom, ktorý požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia.

Brusel 4. februára (TASR) - Belgický pedofilný vrah Marc Dutroux požiadal súd o podmienečné prepustenie z väzenia.

Najznámejšieho zločinca Belgicka dnes osobne predviedli pred súd v Bruseli, informovala s odvolaním sa na miestnu políciu tlačová agentúra DPA.

Neverejné súdne pojednávanie sa začalo za prísnych bezpečnostných opatrení popoludní v Justičnom paláci, kam Dutrouxa priviezli z väzenia v Nivelles s policajnou eskortou vo vozidle s tmavými oknami. Sprevádzal ho jeho právny zástupca.

Dutrouxa odsúdili v roku 2004 na doživotie za viacnásobné vraždy, únosy a znásilnenia. Na dnešnom pojednávaní sa neočakáva rozhodnutie o jeho žiadosti či dokonca prepustení. Sudcovia majú na vyjadrenie dva týždne.

Pred Justičným palácom sa zišli demonštranti s transparentmi žiadajúcimi "Dutroux by mal ostať vo väzení".

Belgický pedofilný vrah Marc Dutroux požiadal súd o podmienečné prepustenie z väzenia. Najznámejšieho zločinca Belgicka dnes osobne predviedli pred súd v Bruseli.

Marca Dutrouxa odsúdili na doživotie v roku 2004 za únos šiestich dievčat v 90. rokoch. Dievčatá následne znásilnil a zadržiaval v podzemnom úkryte, pričom štyri z nich zomreli.

Jeho bývalú manželku a spolupáchateľku Michelle Martinovú prepustili v júli 2012 po odpykaní si 16 rokov z 30-ročného trestu za napomáhanie Dutrouxovi.

TASR prináša výberový chronologický prehľad hlavných udalostí aféry Dutroux:



- 8. apríla 1992 - Marc Dutroux opustil vďaka dobrému správaniu väzenie v polovici 13-ročného trestu, ktorý dostal za viacnásobné znásilnenie detí.

- 24. júna 1995 – Osemročné dievčatá Julie Lejeunová a Melissa Russová zmizli počas prechádzky v ich rodnom mestečku Grace-Hollogne neďaleko východobelgického Liege.

- 23. augusta 1995 – Zmizli ďalšie dve dievčatá – 17-ročná An Marchalová a 19-ročná Eefje Labmrecksová počas dovolenky v prímorskom belgickom meste Oostende.

- 6. decembra 1995 – Dutrouxa zatkla polícia pre krádeže áut, vo väzení strávil štyri mesiace.

- 20. marca 1996 – Dutroux opustil väzenie, po návrate našiel Juliu a Melissu takmer mŕtve od vyhladovania v pivnici jedného zo svojich domov, neskôr zahrabal ich telá na dvore.

- 28. mája 1996 – Počas cesty bicyklom do školy v dedinke Kain zmizla 12-ročná Sabine Dardennová.

- 9. augusta 1996 – Stratilo sa ďalšie dievča – 14-ročná Laetitia Delhezová po odchode zo školy v meste Bertrix.

- 13. augusta 1996 – Polícia pátrajúca po Delhezovej zadržala neďaleko mesta Charleroi Dutrouxa, jeho manželku Michelle Martinovú a komplica Michela Lelievra.

- 15. augusta 1996 – Dutroux priviedol políciu do pivnice svojho domu v Marcinelle (predmestie Charleroi), kde našli živú Laetitiu a Sabinu. Obe boli pod vplyvom omamných látok a sexuálne zneužívané.

- 16. augusta 1996 – Dutroux priznal, že uniesol An a Eefje a držal ich zavreté v pivnici svojho domu. Polícia zatkla Jeana-Michela Nihoula.

- 17. augusta 1996 – Dutroux priznal, že zadržiaval aj Juliu a Melissu, odmietol ale, že ich uniesol. Priznal tiež vraždu možného komplica Bernarda Weinsteina, ktorého pochoval zaživa nadrogovaného. Polícii ukázal, kde telá Julie, Melissy a Weinsteina zahrabal.

- 3. septembra 1996 – Polícia našla telá An Marchalovej a Eefje Lambreckovej na dvore Weinsteinovho domu pri Charleroi.

- 20. októbra 1996 - Približne 300.000 ľudí sa zúčastnilo na "bielom pochode" ulicami Bruselu s cieľom podporiť rodičov obetí a vyjadriť nesúhlas s postupom polície a justície.

- 23. apríla 1998 – Dutrouxovi sa nakrátko podarilo uniknúť počas presunu na súd, rýchlo sa ho síce podarilo opäť zadržať, blamáž však stála kreslo ministra spravodlivosti a šéfa polície.

- 1. marca 2004 – V meste Arlon sa začal proces s Dutrouxom.

- 22. júna 2004 - Dutroux dostal za vraždy, znásilnenia a únosy dievčat doživotie. O najvyššom treste pre belgického zločinca číslo jeden rozhodol súd v juhobelgickom Arlone.

- 27. decembra 2012 - Dutroux požiadal o prepustenie z väzenia, pričom by nosil monitorovacie zariadenie.