Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 31. marec 2025Meniny má Benjamín
< sekcia Zahraničie

Mathernová: Voľby do EP sú dôležité pre funkčnosť inštitúcií

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa Mathernovej by bolo alarmujúce, ak došlo k veľkému nárastu extrémistických síl na pôde europarlamentu.

Brusel 20. mája (TASR) - Nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu (EP) sú dôležité aj z pohľadu funkčnosti európskych inštitúcií. Pre TASR to uviedla Katarína Mathernová, zástupkyňa generálneho riaditeľa riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre susedskú politiku a rozširovanie.

Podľa Mathernovej by bolo alarmujúce, ak došlo k veľkému nárastu extrémistických síl na pôde europarlamentu.

"Voľby do Európskeho parlamentu sú dôležité, lebo Európa čelí rôznym výzvam a veľkým témam a na to, aby mohla na ne účinne reagovať, aby mohla prijímať legislatívu a nelegislatívne iniciatívy, musí mať funkčné inštitúcie," uviedla s odkazom na tri základné kamene EÚ - Európsku komisiu, Radu EÚ a Európsky parlament. "Ak bude zvolený veľký počet extrémistických strán, ktoré sú proti EÚ, proti jej inštitúciám a ktoré šíria dezinformácie a bludy o Únii, tak znefunkčnia samotný systém," vysvetlila.

Upozornila, že eurovoľby majú v skutočnosti veľký vplyv na ľudí, veď až 95 percent legislatívy, ktorú navrhne Európska komisia, prejde systémom rozhodovania cez EP a Radu EÚ.

Ak by jeden z dvoch uvedených legislatívnych orgánov zostal nefunkčný, tak nebude možné prijímať rozhodnutia dôležité pre všetkých ľudí. V posledných rokoch to boli napríklad smernice o energetickej účinnosti, opatrenia proti klimatickým zmenám či posilňovaní jednotného trhu EÚ.

Európanov v najbližšom období čakajú debaty o sedemročnom rozpočtovom rámci, ktorý pokrýva aj eurofondy a financovanie fungovania EÚ. Na stole sú vážne debaty o klimatických zmenách, ale aj o umelej inteligencii, nástupe robotizácie či nových modeloch obchodovania so svetom.

"Európa môže byť len taká aktívna, aká je funkčnosť jej inštitúcií. Ak sa znefunkčnia, ohrozíme konkurencieschopnosť Európy (v globálnom meradle)," zdôraznila Mathernová.

Eurovoľby sú podľa nej dôležité práve preto, aby sa k rozhodovaniu o vážnych témach, ako sú migrácia či azylová politika, dostal "stred" a nie extrémisti z jednej či druhej strany, antisystémové subjekty, ktoré by sa už od začiatku snažili blokovať debaty na celoeurópskej úrovni.

"Osobne čakám, že to politické spektrum bude ešte viac roztrieštené, ale myslím si, že roztrieštenosť bude platiť aj na tých extrémoch," uviedla Mathernová. Dodala, že nárast extrémizmu zrejme posunie štandardné strany k väčšej súdržnosti.

Zároveň vyjadrila nádej, že sa voličom podarí zúročiť pozitívne proeurópske nálady, o ktorých informoval minuloročný prieskum Eurobarometra, podľa ktorých je EÚ lepšie vnímaná ako predtým za posledných 15 rokov. Môže za to zrejme aj situácia okolo brexitu, keď Európania vidia, v akom chaose sa ocitlo Spojené kráľovstvo, keď sa rozhodlo Úniu opustiť.

"Malo by sa to prejaviť vo voľbách. Ak teda ľudia pôjdu voliť," opísala situáciu a vyjadrila nádej, že tento rok si Slováci opäť neurobia hanbu a nedostanú na poslednú priečku voličskej účasti v eurovoľbách.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Premiér: Podporujeme pokračovanie rokovaní o clách s USA

Fico uviedol, že absolvoval telefonickú konzultáciu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

- Marine Le Penová v pondelok v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.

- Drogovú sieť v Maďarsku nebude ľahké eliminovať, ale vláda bude v tomto úsilí vytrvalá. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok v obci Tarnazsadány v Hevešskej stolici predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

- Švédsko poskytne Ukrajine novú vojenskú pomoc vo výške 16 miliárd švédskych korún (1,48 miliardy eur). Oznámil to v pondelok švédsky minister obrany Pal Jonson. Ide o dosiaľ najväčší balík pomoci z tejto severskej krajiny od vypuknutia ruskej invázie.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže utorok (1. 4.) výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Moldavské ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo v pondelok ruskému veľvyslancovi Olegovi Ozerovovi diplomatickú nótu, v ktorej vyhlásilo troch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby. Rusko v reakcii na to oznámilo, že dá „primeranú odpoveď“.

- Americký miliardár Elon Musk v pondelok odsúdil údajné „zneužitie súdneho systému“ vo Francúzsku, kde krajne pravicová politička Marine Le Penová dostala päťročný súdny zákaz politickej činnosti.

- Obsah Mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru (PZ) zahŕňa problémy, ktoré sa v policajnej praxi vyskytujú dlhodobo.

- V Česku zatiaľ nie je žiaden potvrdený prípad ani podozrenie na nákazu slintačkou a krívačkou. Vzhľadom na blízku vzdialenosť ohniska na Slovensku však ČR opäť sprísňuje preventívne opatrenia.

- Z protekcionizmu v medzinárodnom obchode nemá nikto prospech a Nemecko bude spoločne s partnermi pracovať na tom, aby táto chybná cesta nezničila možnosti rastu celého sveta, vyhlásil v pondelok úradujúci nemecký kancelár Olaf Scholz.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odsúdil vyjadrenia fínskeho prezidenta Alexandra Stubba. Ten v rozhovore označil Slovensko a Maďarsko za „trocha problematické“ krajiny vnútri EÚ.

- Troch zo štyroch amerických vojakov pôsobiacich v Litve, ktorí boli od minulého týždňa nezvestní, našli v pondelok mŕtvych. Pátranie po štvrtom nezvestnom pokračuje, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Predseda francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Jordan Bardella v pondelok kritizoval rozhodnutie súdu nad líderkou svojej strany Marinou Le Penovou ako nespravodlivý.

- Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) v pondelok prijme veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Gautama Ranu. Hlavným cieľom tejto diplomatickej návštevy bude rokovanie o zavedení ciel na dovoz automobilov do USA.

- Nočný požiar osobného automobilu a fasády rodinného domu v Galante spôsobil škodu 180.000 eur. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave o tom informovalo na sociálnej sieti.

- Prievidzskí policajti obvinili 36-ročného muža z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, ktorý spôsobil v Bojniciach dopravnú nehodu. TASR o tom v pondelok informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.

- Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v pondelok podpísali memorandum o spolupráci.

- Na farme v maďarskom Levéli, ktorá je druhým ohniskom nákazy ochorenia slintačky a krívačky (SLAK) u maďarských susedov, sa pohyboval slovenský veterinár. Upozornila na to v pondelok opozičná poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka volá pre situáciu so šírením slintačky a krívačky po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Na jej zvolanie vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Hovorí pritom o potrebe krízového plánu.

- Štyria nováčikovia figurujú v nominácii slovenskej hokejovej reprezentácie na úvodný dvojzápas v rámci záverečnej prípravy na MS 2025.

- Kremeľ v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin je stále otvorený rozhovorom so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom.