Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Médiá KĽDR spomenuli cieľ denuklearizácie dohodnutý na summite

Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in si podávajú ruky v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018. Obaja lídri sa zišli na historickom summite. Piatkový summit bude prvým, ktorý sa bude konať v Južnej Kórei. Obe predošlé schôdzky vodcov oboch Kóreí - v rokoch 2000 a 2007 - totiž prebehli v Pchjongjangu. Kim Čong-un ako prvý severokórejský vodca od konca kórejskej vojny pred 65 rokmi prekročil hranice s Južnou Kóreou. Foto:

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok na stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom ochotu ukončiť nukleárny zbrojný program svojej krajiny.

Soul 28. apríla (TASR) - Deň po historickom medzikórejskom summite sa v sobotu aj severokórejské štátne médiá zmienili o tom, že záverečné vyhlásenie vrcholnej schôdzky obsahuje cieľ "úplnej denuklearizácie" Kórejského polostrova.

O neobvyklej zmienke o tomto výraze, naznačujúcom ukončenie jadrového programu Severnej Kórey, v správe tamojšej tlačovej agentúry KCNA informovala juhokórejská agentúra Jonhap.

"Severná a Južná Kórea potvrdili spoločný cieľ dosiahnutia Kórejského polostrova bez jadrových zbraní prostredníctvom úplnej denuklearizácie," napísala KCNA. Oba kórejské štáty sa podľa nej tiež zhodli, že v tejto veci si splnia svoje povinnosti.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok na stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom ochotu ukončiť nukleárny zbrojný program svojej krajiny.

Obaja lídri sa dohodli, že ich štáty sa po desaťročiach napätia vydajú na cestu zmierenia, a podpísali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého sa začala "nová éra mieru". Okrem iného by ešte tento rok chceli nahradiť dohodu o prímerí, ktorou sa pred 65 rokmi skončila kórejská vojna, mierovou zmluvou.

Zaradenie otázky denuklearizácie do tzv. deklarácie z Pchanmundžomu - dediny v pohraničnej demilitarizovanej zóne, kde sa Kim a Mun stretli - bolo označené ako kľúčový úspech doposiaľ len tretieho medzikórejského summitu, skeptici však poukázali na absenciu podrobnejších postupov, ako tento cieľ dosiahnuť, dopĺňa Jonhap.