Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Zahraničie

Médiá kritické ku Kremľu podporili stíhaných kolegov z DOXA

Novinári ruského študentského časopisu DOXA Armen Aramjan (druhý zľava) , Natalija Tyškevičovová (druhá sprava) a Aľa Gutnikovová (vpravo) čakajú na výsluch pred Vyšetrovacím výborom Ruskej federácie (Sledkom) v Moskve v stredu 14. apríla 2021. Foto: TASR/AP

Razie v bytoch redaktorov DOXA a v jej sídle sa uskutočnili len niekoľko dní po tom, čo policajti prehľadali byt významného investigatívneho novinára Romana Anina.

Moskva 15. apríla (TASR) - Súd v Moskve v stredu nariadil štyrom redaktorom študentského časopisu DOXA, že do 14. júna nesmú opustiť svoje bydlisko a používať internet a iné spôsoby komunikácie. Z rozhodnutia súdu tiež vyplýva, že sa smú stretávať len so svojimi advokátmi a najbližšími príbuznými. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io.

Dvaja redaktori a dve redaktorky periodika DOXA boli zadržaní v stredu. Predtým polícia v ich bytoch, ako aj v bytoch rodičov dvoch z nich a v redakcii časopisu urobila prehliadku.

Následne bola štvorica predvedená na výsluch na Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi a je označovaný za analógiu k americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Študentský časopis DOXA sa stal známym, keď v roku 2019 v Moskve spravodajsky pokrýval hromadné protesty proti Kremľu a viedol boj za práva študentov v Rusku.

Zadržaní študentskí novinári sú podozriví z toho, že svojimi príspevkami zo začiatku tohto roku nabádali maloleté osoby na účasť na masových zhromaždeniach na podporu lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného. Mladí ľudia odmietajú túto interpretáciu svojich internetových príspevkov.

Razie v bytoch redaktorov DOXA i v jej sídle sa uskutočnili len niekoľko dní po tom, čo policajti prehľadali byt významného investigatívneho novinára Romana Anina, šéfredaktora webu Važnyje istorii (Dôležité príbehy).

Táto policajná akcia zrejme súvisela s článkom z roku 2016 pre nezávislý denník Novaja gazeta, v ktorom Anin písal o honosnej jachte Igora Sečina, šéfa ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť.

Obe tieto udalosti sa časťou ruskej verejnosti vnímajú ako ďalší prejav tlaku na nezávislé alebo ku Kremľu kritické médiá.

Viacero médií v súvislosti s kauzou DOXA vydalo vyhlásenie, v ktorom upozorňujú, že ruské vedenie prešlo od vyvíjania nátlaku na majiteľov médií k radikálnym metódam, keď médiá postavilo na roveň kriminálnym gangom.

"Razie a policajné prehliadky sa stali normou, nikto sa už ani len nesnaží, aby (vznesené) obvinenia boli aspoň pravde podobné". "Na tento chaos nemáme ako reagovať, okrem výzvy na solidaritu a podporu kolegov z DOXA a webu Važnyje istorii," píše sa vo vyhlásení.

Známy ruský bloger Jegor Žukov, ktorý tiež čelil policajným represiám, stíhaniu za aktivity na internete a bol odsúdený na podmienečný trest, vo svojej reakcii napísal, že "hlavným spojencom diktatúry je ticho. Hlavným nepriateľom diktatúry je vek. Tím mladých novinárov, ktorí nahlas deklarovali svoj postoj k problémom krajiny, nemohol nenahnevať 'strážcov poriadku a stability'".

"Úrady nevedia, čo si počať s novou generáciou - takou rôznorodou, ale jednotnou vo svojej neposlušnosti. A ak úrady nevedia, čo robiť, môžete si byť istí: čoskoro sa začnú represie," konštatoval Žukov.