Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Merkelová: G7 chcú do konca storočia prestať s fosílnymi palivami

Na snímke zľava britský premiér David Cameron, francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelovápo spoločnom fotograovaní pred začiatkom summitu G-7 na zámku Elmau pri bavorskom Garmisch-Partenkirchene Foto: FOTO TASR/AP

Krajiny G7 okrem toho súhlasili, že do roku 2050 zredukujú emisie skleníkových plynov o 40 až 70 percent, ako to odporúčajú experti OSN.

Elmau 8. júna (TASR) - Lídri skupiny G7 sa zaviazali, že najvyspelejšie krajiny sveta do konca tohto storočia postupne prestanú s používaním fosílnych palív.

Oznámila to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá referovala o záveroch dvojdňového summitu G7 v zámku Elmau v bavorských Alpách.

"Vidíme potrebu dekarbonizácie svetovej ekonomiky," uviedla na záverečnej tlačovej konferencii po skončení summitu Merkelová, ktorú citovali agentúra DPA.



Dekarbonizácia znamená ukončenie používania ropy, zemného plynu a uhlia a ich nahradenie alternatívnymi zdrojmi energie, ako sú veterná a solárna energia. Pri spaľovaní fosílnych palív sa do atmosféry uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

Podľa Merkelovej lídri G7 vyjadrili tiež odhodlanie obmedziť globálne otepľovanie na maximálne dva stupne Celzia v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou.

Krajiny G7 okrem toho súhlasili, že do roku 2050 zredukujú emisie skleníkových plynov o 40 až 70 percent, ako to odporúčajú experti OSN.

"Zaväzujeme sa k tomu, že prispejeme naším dielom k dlhodobému cieľu vytvorenia svetovej ekonomiky s nízkymi uhlíkovými emisiami, že budeme používať inovatívne technológie a že sa budeme usilovať o reštrukturalizáciu energetického sektora do roku 2050," uvádza sa v záverečnom komuniké summitu, citovaného agentúrou Reuters.

Merkelová sa spoločne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom usilovala o to, aby lídri G7 na summite v Elmau podporili dôrazné opatrenia v boji proti globálnemu otepľovaniu. Chcela tak zabezpečiť dohodu najvyspelejších ekonomík o tejto otázke pred decembrovou medzinárodnou konferenciou OSN o klíme v Paríži.