Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Merkelová urobí maximum pred udržanie Grécka v eurozóne

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a grécky premiér Alexis Tsipras Foto: TASR/AP Photo

Na druhej strane sa však rokovania s Gréckom podľa nemeckej kancelárky nepohli ani o kúsok dopredu.

Berlín 16. júna (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová urobí všetko, čo je v jej silách, aby udržala Grécko v eurozóne. Ale je na vláde v Aténach a jej veriteľoch, aby vyviedli rokovania o reformách zo slepej uličky a dosiahli dohodu. Vyhlásila to dnes po stretnutí s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom v Berlíne. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rokovania medzi Gréckom a jeho veriteľmi sa už celé mesiace nehýbu z miesta. Jadrom sporu sú reformy, ktoré majú pomôcť Aténam skonsolidovať dlhy a postaviť ekonomiku na nohy. Grécka vláda obviňuje z neúspechu rokovaní svojich veriteľov a ich údajne nereálne požiadavky, ktoré ešte zhoršia situáciu "obyčajných ľudí v Grécku". Premiér Alexis Tsipras dokonca vyhlásil, že sa veritelia snažia ponížiť grécku vládu, keď na ňu tlačia, aby prijala ďalšie úsporné opatrenia, hoci si ľudia v januári zvolili novú vládu práve pre to, aby zastavila úsporné opatrenia a reformy.

Tsipras sa snaží obísť Európsku úniu (EÚ), Európsku centrálnu banku (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF), ktoré zastupujú veriteľov, a vyzval Merkelovú a ďalších európskych lídrov, aby uzavreli s Gréckom "politickú dohodu" a odblokovali mu prístup k zvyšným peniazom v záchrannom balíku.

Ale Merkelová nezaváhala aj vďaka neochvejnej podpore oboch koaličných vládnych strán v Nemecku, upozornila Tsiprasa, že sa musí dohodnúť s inštitúciami.

Podľa nemeckej kancelárky sa však rokovania s Gréckom nepohli ani o kúsok dopredu. Dodala, že sa snaží sústrediť všetku svoju energiu, aby pomohla trojici inštitúcií a Grécku nájsť riešenie.

Tsipras medzitým naznačil, že ak sa jeho vláda s veriteľmi do konca júna nedohodne a nezíska od nich potrebné financie, neuhradí MMF júnovú splátku 1,6 miliardy eur z prvého záchranného balíka, o ktorý Grécko požiadalo v roku 2010. Premiér to vraj naznačil predstaviteľom gréckych opozičných strán, s ktorými sa stretol dnes v parlamente.

Šéf gréckej vlády pritom naďalej odmieta škrty vo výdavkoch štátu a úsporné opatrenia, ktoré požadujú veritelia. Trvá na tom, aby Grécku odpustili časť dlhu.