Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Merkelová: Na summite padla dohoda o dodržiavaní zbrojného embarga

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (uprostred), nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas (druhý zľava) a generálny tajomník OSN António Guterres (druhý sprava) počas rokovania na summite o Líbyi v Berlíne 19. januára 2020. Nemecko zvažuje možnosť zapojenia veliteľa Líbyjskej národnej armády Chalífu Haftara a hlavy líbyjskej vlády národnej jednoty Fájiza Sarrádža do berlínskej medzinárodnej konferencie o riešení situácie v Líbyi po tom, ako zvyšní účastníci stretnutia schvália finálny dokument. Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka privítala na summite lídrov 11 krajín (mimo Líbye), ako aj zástupcov OSN, Európskej únie, Africkej únie a Ligy arabských štátov.

Berlín 19. januára (TASR) - Účastníci nedeľňajšej medzinárodnej konferencie o Líbyi v Berlíne sa dohodli na dodržiavaní zbrojného embarga a jeho prísnejšej kontrole, oznámila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Účastníci summitu sa dohodli aj na tom, že nebudú poskytovať ďalšiu vojenskú podporu bojujúcim stranám v Líbyi, kým tam trvá prímerie, uviedla Merkelová po približne štvorhodinovej konferencii.

Ako poznamenala agentúra AP, Nemecko v nedeľu spojilo kľúčových aktérov dlhotrvajúcej líbyjskej občianskej vojny s cieľom obmedziť zahraničné vojenské zásahy, upevniť prímerie a pomôcť obnoviť politický proces, aby sa zastavil chaos v tomto severoafrickom štáte.

Nemecká kancelárka privítala na summite lídrov 11 krajín (mimo Líbye), ako aj zástupcov OSN, Európskej únie, Africkej únie a Ligy arabských štátov.

Na konferencii sa zúčastnili napríklad ruský prezident Vladimir Putin, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, francúzsky prezident Emmanuel Macron, taliansky premiér Giuseppe Conte, britský premiér Boris Johnson a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.

Do Berlína prišli aj kľúčoví rivali - šéf líbyjskej medzinárodne uznanej vlády Fájiz Sarrádž a veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar.

Merkelová a jej minister zahraničných vecí Heiko Maas sa pred začiatkom summitu stretli s oboma mužmi. Na skupinovej fotografii na začiatku konferencie sa však dvojica neobjavila a ďalšie podrobnosti o ich účasti neboli bezprostredne známe.

Podľa agentúry DPA sa delegácia líbyjskej medzinárodne uznanej vlády odmietla stretnúť s Haftarom.

Účasť Haftara a Sarrádža na summite nebola spočiatku plánovaná, ale Nemecko zmenilo svoje rozhodnutie po tom, ako "Rusko a ďalší hráči na tom trvali", uviedol týždenník Der Spiegel.

Haftar bojuje proti Sarrádžovej vláde sídliacej v metropole Tripolis a podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe krajiny.

V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti.

Svetové mocnosti vyzývajú znepriatelené strany na trvalé prímerie


Svetové mocnosti vyzývajú znepriatelené strany v Líbyi a ich zahraničných podporovateľov, aby ukončili boje a uzavreli "trvalé prímerie", vyplýva zo záverečného komuniké po skončení nedeľňajšej medzinárodnej konferencie o Líbyi v Berlíne.

"Vyzývame všetky zúčastnené strany, aby znásobili svoje úsilie o trvalé zastavenie nepriateľských akcií, deeskaláciu a trvalé prímerie," uvádza sa v komuniké, na ktorom sa dohodli účastníci konferencie, informovala agentúra AFP.