Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Merkelová a švédsky premiér odsúdili Trumpov protiimigračný zákon

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretla so švédskym premiérom Stefan Löfven, 31. januára 2017. Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka pricestovala na pracovnú návštevu Švédska, kde bude rokovať s tamojším premiérom o otázkach migrácie, vytváraní pracovných miest a odchode Británie z Európskej únie.

Štokholm 31. januára (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a švédsky premiér Stefan Löfven odsúdili dnes krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý svojím dekrétom zakázal občanom siedmich krajín vycestovať do USA.

"Boj proti terorizmu neospravedlňuje takýto všeobecne platný zásah namierený proti určitým krajinám a ľuďom určitého vierovyznania," povedala dnes Merkelová v Štokholme na spoločnej konferencii s Löfvenom.

Švédky premiér označil kroky nového šéfa Bieleho domu za "kontraproduktívne" a "absolútne neprijateľné".

Trump svoj prezidentský dekrét, ktorý na 90 dní zakazuje vstup do USA občanom siedmich štátov, vydal v piatok a vyvolal ním protesty desaťtisícov ľudí v celých USA. Nariadenie o zákaze cestovať do Spojených štátov sa týka občanov Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu.

Merkelová pricestovala na pracovnú návštevu Švédska



Nemecká kancelárka Angela Merkelová pricestovala dnes na pracovnú návštevu Švédska, kde bude rokovať s tamojším premiérom Stefanom Löfvenom o otázkach migrácie, vytváraní pracovných miest a odchode Británie z Európskej únie. Na štokholmskom letisku ju privítal minister pre podnikanie a inovácie Mikael Damberg.

Merkelovej prvou zastávkou však bol kráľovský palác, kde sa stretla so švédskym kráľom Karolom XVI. Gustávom a kráľovnou Silviou, ktorá pochádza z Nemecka. Kancelárka neskôr absolvuje rozhovory s Löfvenom.

"V Európe stále čelíme mnohým závažným problémom, a pre Švédsko je dôležité, aby mohlo s Nemeckom spolupracovať," uviedol Löfven pred príchodom Merkelovej. Zmienil sa o vytváraní pracovných pozícií a ekonomickom raste, ako aj o bezpečnosti a schopnosti Európskej únie čeliť utečeneckej kríze.

V čase, keď sa Británia pripravuje na vystúpenie z Únie, Štokholm začal v rámci eurobloku užšie spolupracovať s Berlínom. Nemecko a Švédsko sú v posledných rokoch hlavnými prijímateľmi migrantov prúdiacich do EÚ.

Nemecko je zároveň kľúčovým obchodným partnerom Švédska; z tejto škandinávskej krajiny prúdi do Nemecka približne jedna desatina švédskeho exportu.

Merkelová sa spolu s Löfvenom zúčastní aj na seminári "Inovácia a spolupráca pre udržateľnú budúcnosť".

Nemecká kancelárka zavítala do Švédska naposledy v júni 2014 na pozvanie vtedajšieho ministerského predsedu Fredrika Reinfeldta, ktorý vtedy hostil neformálny minisummit európskych lídrov.