Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Merkelová a Putin pracujú na mierovom pláne pre Ukrajinu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a ruský prezident Vladimír Putin pózujú Foto: TASR/AP

Správu dnes priniesol britský denník Independent.

Londýn 31. júla (TASR) - Nemecko a Rusko pracujú na tajnom mierovom pláne, ktorý by ukončil krízu na Ukrajine. Hlavnými bodmi sú stabilizácia hraníc Ukrajiny a posilnenie jej ekonomiky, a to najmä novou dohodou o plyne s Ruskom, informoval dnes britský denník Independent.

Podľa neho má plán, na ktorom pracujú nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin, viacero kontroverzných aspektov. Merkelová napríklad navrhuje, aby medzinárodné spoločenstvo uznalo nezávislosť polostrova Krym a jeho pripojenie k Rusku. Pre Moskvu je to prijateľné, no pre niektoré členské štáty OSN to môže byť ťažko stráviteľné, konštatuje autorka článku.

Zdroje blízke rokovaniam uvádzajú, že prvá fáza stabilizačného plánu požaduje, aby Rusko zastavilo finančnú a vojenskú podporu separatistických skupín na východnej Ukrajine. Tomuto regiónu budú na oplátku delegované niektoré právomoci.

Od ukrajinského prezidenta plán žiada, aby nepresadzoval vstup Ukrajiny do NATO. Putin by zasa nemal blokovať alebo zasahovať do nových obchodných vzťahov medzi Ukrajinou a EÚ.

V druhej fáze dostane Ukrajina ponuku novej dlhodobej dohody o dodávkach plynu a jeho cene s ruským koncernom Gazprom. Stratu Krymu, kde kotví ruská Čiernomorská flotila a Ukrajina z toho mala finančné príjmy, kompenzuje Moskva balíkom vo výške jednej miliardy dolárov.

Predpokladá sa, že hlavnú úlohu v rokovaniach s Gazpromom zohrá ukrajinský podnikateľ Dmytro Firtaš, ktorý v rokoch 2006-2009 sprostredkoval prvú dohodu o plyne medzi Ukrajinou a Ruskom a má dobré vzťahy s politikmi oboch štátov. Momentálne žije vo Viedni a bojuje proti vydaniu do USA, ktoré ho obviňujú z účasti na finančnom podvode v súvislosti s investičným projektom v Indii z roku 2006.

Firtaš svojho času pracoval pre ruský štátny koncern Gazprom a jedna z jeho firiem v Rakúsku sa špecializovala na distribúciu zemného plynu. Oligarcha je majiteľom nadnárodnej firmy Group DF a na Ukrajine kontroluje aj niekoľko televíznych kanálov. Jeho majetok sa odhaduje na jednu až tri miliardy dolárov.

Rokovania o pláne však podľa Independentu dostali úder predpokladaným zostrelením malajzijského boeingu nad východnou Ukrajinou. Zdroje blízke rokovaniam však tvrdia, že "nemecký mierový plán je stále na stole" a je jediný, ktorý je k dispozícii. Rozhovory síce katastrofa letu MH17 zastavila, ale očakáva sa, že budú pokračovať hneď, ako sa rozbehne vyšetrovanie.

"Je to Merkelovej dohoda. Ona o tom rokuje priamo s prezidentom Putinom. Spor musí urovnať, pretože nikto nemá záujem na napätí na Ukrajine alebo izolácii Ruska," cituje Independent zdroj blízky rokovaniam.

Vláda poprela tvrdenia o tajných rokovaniach

Nemecká vláda poprela obsah dnes zverejneného článku britského denníka Independent o údajných tajných rokovaniach s Moskvou o urovnaní krízy na Ukrajine. "Článok nemá žiadny reálny základ," reagovala podľa agentúry DPA hovorkyňa vlády Christiane Wirtzová.

Independent v článku s nadpisom "Územie za plyn" uviedol, že Nemecko a Rusko pracujú na tajnom mierovom pláne, ktorý by ukončil krízu na Ukrajine. Hlavnými bodmi sú stabilizácia hraníc Ukrajiny a posilnenie jej ekonomiky, a to najmä novou dohodou o plyne s Ruskom.

Plán, na ktorom pracujú nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin, má však viacero kontroverzných aspektov. Merkelová napríklad navrhuje, aby medzinárodné spoločenstvo uznalo nezávislosť polostrova Krym a jeho pripojenie k Rusku. Pre Moskvu je to prijateľné, no pre niektoré členské štáty OSN to môže byť ťažko stráviteľné, konštatuje autorka článku.