Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Eurokomisia má akčný plán opatrení na pomoc Grécku

Migranti sa zhromažďujú pri rieke Maritsa v dedine Edirne na turecko-gréckej hranici Pazarakule 2. marca 2020. Foto: TASR/AP

Slovensko na rokovaniach zastúpi ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Brusel 4. marca (TASR) - Európska komisia (EK) v nadväznosti na mimoriadne stredajšie zasadnutie Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci predloží akčný plán opatrení, ktoré majú spoločne prijať Európska únia a jej členské štáty s cieľom poskytnúť Grécku podporu pri riadení mimoriadnej situácie na hraniciach s Tureckom - vonkajších hraniciach EÚ, kde pribúda počet migrantov.

Rokovania Rady ministrov sú naplánované na 17.00 h. Grécko podčiarklo význam krízového zasadnutia tým, že do Bruselu vyslalo až troch členov vlády - štátneho ministra (bez portfólia) Jorgosa Gerapetritisa, ministra pre ochranu občanov Michalisa Chrisochoidisa a námestníka ministra pre imigráciu a azylovú politiku Jorgosa Kumutsakosa.

Slovensko na rokovaniach zastúpi ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Komisia predložila svoj akčný plán na podporu Grécka po utorňajšej návšteve predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej, predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedu Európskeho parlamentu Davida Sassoliho na grécko-tureckých a bulharsko-tureckých hraniciach.

Podpredseda EK pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas v tejto súvislosti vyhlásil, že mimoriadne okolnosti, ku ktorým dochádza na vonkajších hraniciach EÚ, si ako najväčšiu prioritu vyžadujú zabezpečenie poriadku. "Táto náročná úloha nemôže pripadnúť iba Grécku - je zodpovednosťou celej Európy," opísal Schinas situáciu.

Podľa eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Ylvy Johanssonovej sú opatrenia, ktoré chce EK predstaviť na mimoriadnom zasadnutí ministrov, založené na zvýšenej schopnosti EÚ poskytovať praktickú podporu, či už ide o odborníkov alebo technické a materiálne vybavenie. "Zameriavame sa na to, aby sa krátkodobá politická kríza nestala dlhodobou humanitárnou," uviedla komisárka.

Komisia pripomenula, že treba urýchlene konať, aby sa vyriešili okamžité výzvy, ktorým čelí Grécko na svojich pozemných aj morských hraniciach s Tureckom, a zároveň treba monitorovať aj vývoj situácie v Bulharsku a na Cypre.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)