Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 30. marec 2025Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Mikloš: Situácia na Ukrajine je stále zložitá, no spravilo sa už veľa

Na snímke Ivan Mikloš. Foto: TASR/Jakub Kotian

Za uplynulé štyri roky podľa Mikloša prvýkrát dochádza k reálnej zmene skorumpovaného, nefunkčného oligarchického systému smerom k fungujúcej trhovej ekonomike.

Bratislava 14. januára (TASR) – Situácia na Ukrajine je stále pomerne zložitá a krajinu čaká ešte veľa práce. Na druhej strane, za posledné roky sa toho zmenilo veľa. "Už za prvé dva roky po Euromajdane (2014 – 2015) sa urobilo viac, ako predtým za vyše dvadsať rokov a reformy pokračovali aj v rokoch 2016 a 2017," zhodnotil pre TASR bývalý slovenský minister financií Ivan Mikloš, ktorý pôsobí ako hlavný ekonomický poradca ukrajinského premiéra.

Za uplynulé štyri roky podľa neho prvýkrát dochádza k reálnej zmene "skorumpovaného, nefunkčného oligarchického systému" smerom k fungujúcej trhovej ekonomike. Podľa vlastných slov si vie predstaviť aj rýchlejší vývoj v tejto oblasti, reformy sú však v každej demokratickej krajine ťažkou politickou výzvou. "Navyše, zdedené problémy a deformácie na Ukrajine boli väčšie ako v krajinách, ktoré sa reformovali skôr a k tomu ešte treba prirátať náklady a dôsledky ruskej vojenskej agresie a obchodnej vojny," upozornil.

Najvýraznejšie výsledky Ukrajina podľa Mikloša dosiahla v makroekonomickej stabilizácii. Deficit verejných financií sa znížil v priebehu jedného roka 2015 z vyše 10 % hrubého domáceho produktu (HDP) na menej ako 3 %. Po predchádzajúcej prudkej devalvácii a vysokej inflácii sa stabilizovali ceny aj kurz meny, prešlo sa na plávajúci kurz a vyčistil sa bankový sektor, kde sa zaviedli prísne pravidlá dohľadu a kapitálovej primeranosti.

"Výrazne sa znížila tzv. veľká korupcia najmä tým, že sa eliminovala väčšina jej najdôležitejších zdrojov," zdôraznil Mikloš. Najväčším zdrojom bola podľa neho regulácie cien energii, keď ešte do roku 2015 bola cena plynu pre domácnosti len na úrovni 12 % skutočných trhových cien. Mnoho oligarchov a politicky spriaznených podnikateľov vďaka tomu nakupovala vo veľkom plyn ako pre domácnosti, aby ho potom exportovali, alebo predávali podnikom na Ukrajine za plné trhové ceny a zarábali na tom miliardy dolárov ročne. Od mája 2016 sú však ceny plynu pre domácnosti deregulované.

Ďalším zdrojom veľkej korupcie boli súkromné banky, upozornil Mikloš. Tie často fungovali tak, že prijímali vklady od bežných ľudí a firiem a potom ich dávali vo forme úverov prepojeným firmám, ktoré peniaze nevrátili. Vkladatelia museli byť následne kompenzovaný z verejných zdrojov. "Tento zdroj korupcie je už rovnako odstránený, Národná banka zavrela 80 zo 180 bánk a štát zoštátnil najväčšiu súkromnú banku Privatbank," priblížil s tým, že pre existujúce banky boli zavedené prísne pravidlá kapitálovej primeranosti a kontroly úverovania prepojených subjektov.

Tretím veľkým zdrojom korupcie bolo verejné obstarávanie. Od augusta 2016 už musia všetky verejné inštitúcie vrátane samospráv používať elektronický aukčný systém ProZorro, ktorý riziko minimalizoval. Problémom bolo aj individuálne a subjektívne posudzovanie vratiek dane z pridanej hodnoty (DPH), od minulého roka však v tejto oblasti funguje automatický elektronický systém, vysvetlil Mikloš.

Jediný veľký zdroj korupcie, ktorý zatiaľ nebol obmedzený, predstavujú podľa neho štátne podniky. "Ukrajina má stále okolo 3500 štátnych podnikov a v privatizácii nebol za posledné roky dosiahnutý žiadny pokrok. Vláda schválila v júli 2017 návrh nového privatizačného zákona, ktorý by mal byť v parlamente prijatý teraz v januári a mal by umožniť výraznejší pokrok v privatizácii," avizoval.

Čiastočný pokrok bol na Ukrajine dosiahnutý v deregulácii a zlepšení podnikateľského prostredia. Začala sa súdna reforma, boli vytvorené niektoré nové, nezávislé protikorupčné inštitúcie, ale pokrok vo vymožiteľnosti práva a trestaní korupčného správania je podľa Mikloša zatiaľ len veľmi čiastkový a nedostatočný.

Okrem týchto reforiem bola uskutočnená veľmi dôležitá dôchodková reforma, ktorý zvýšila fiškálnu udržateľnosť systému aj jeho spravodlivosť, pripomína Mikloš. Za dôležitú označil tiež prvú etapu zdravotníckej reformy, ktorá bola schválená vlani a bude implementovaná v tomto roku.

"Najväčšími výzvami sú súdna reforma, vymožiteľnosť práva a ochrana vlastníckych práv, privatizácia a liberalizácia trhu s pôdou. Trh s pôdou je stále silno regulovaný, milióny vlastníkov nemôžu pôdu predávať, jediné, čo im ostáva, je dať ju do prenájmu veľkým agroholdingom za nízku cenu," doplnil Mikloš.

HAZLINGER: Röntgenu a mamografie sa netreba obávať, žiarenie je nízke

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová so zástupcom prednostky Rádiodiagnostickej kliniky SZU a Univerzitnej nemocnice – Nemocnice sv. Michala Martinom Hazlingerom.

- Prokurátora Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Jessyho Hassana našli mŕtveho. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

- V súvislosti so šírením slintačky a krívačky vstúpili do platnosti nové opatrenia na slovenských hraniciach. V spolupráci s veterinármi pokračuje polícia v zabezpečení ich dodržiavania.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka 1. apríla v rokovaní na 33. schôdzi. Ešte pred riadnou schôdzou ich v utorok od 8.00 h čaká pokus o mimoriadne rokovanie k návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka.

- Ukrajina v sobotu obvinila Rusko zo spáchania vojnového zločinu a z porušenia medzinárodného humanitárneho práva po masívnom útoku na mesto Charkov, ktorý zahŕňal údery na vojenskú nemocnicu.

- Rusko v sobotu oznámilo, že dobylo tri obce na severovýchode, východe a juhu Ukrajiny. Vo svojom postupe tak podľa agentúry AFP pokračuje aj v čase, keď sa americký prezident Donald Trump pokúša dosiahnuť prímerie.

- Dánsko v sobotu kritizovalo piatkové vyjadrenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas návštevy Grónska Kodaň obvinil zo zavedenia nedostatočných opatrení na obranu tohto autonómneho dánskeho územia.

- Bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák bude od apríla externým poradcom premiéra SR Roberta Fica pre „otázky národnej bezpečnosti“.

- Na podanie daňového priznania k dani z príjmu a zaplatenie dane zostávajú posledné tri dni, keďže termín uplynie v pondelok (31. 3.). Do piatka (28. 3.) si túto povinnosť splnila približne polovica daňovníkov.

- Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nedostatočne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat.

- V nedeľu (30. 3.) vstúpi do platnosti letný čas. Počas noci na nedeľu sa o 2. hodine stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

- Líder britskej krajne pravicovej strany Reform UK Nigel Farage navrhol možnú britskú verziu amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) v prípade volebného úspechu jeho strany.

- Utah sa stal prvým americkým štátom, ktorý zakázal vyvesovanie LGBTQ+ vlajok na školách a vládnych budovách po tom, čo jeho republikánsky guvernér umožnil, aby sa zákaz ich nepovoleného vyvesovania stal zákonom bez jeho podpisu.

- Hokejisti Montrealu v zostave s Jurajom Slafkovským podľahli v NHL domácej Caroline 1:4 a po piatej prehre za sebou už nefigurujú na pozícii, znamenajúcej účasť v play off.

- Miliardár Elon Musk v piatok sľúbil darovať po jednom milióne dolárov dvom náhodným voličom v americkom štáte Wisconsin, ktorí podpíšu jeho petíciu proti „aktivistickým sudcom“.

- Hokejisti Zvolena postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli nad Spišskou Novou Vsou 3:0 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy. O svojom víťazstve rozhodli až v tretej tretine, keď víťazný gól zaznamenal Andrej Kudrna.

- Hokejisti Košíc postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V piatkovom šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli na ľade Trenčína 7:2 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

- Pre požiadavky členov krízového štábu na zabránenie šírenia slintačky a krívačky (SLAK) bude pravdepodobne zvolané mimoriadne zasadnutie vlády.

- Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval všetky strany v Južnom Sudáne na zloženie zbraní po tom, čo v krajine vzrástli obavy z opätovného rozhorenia občianskej vojny.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že Izrael bude pri akejkoľvek hrozbe pre svoju krajinu pokračovať v útokoch po celom Libanone.

- Na Slovensku nie je potvrdená žiadna ďalšia farma, kde by sa vyskytlo ochorenie slintačky a krívačky. Vláda spravila opatrenia voči tejto nákaze včas a rýchlo.