Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Mikloš: Situácia na Ukrajine sa zlepšuje, verejnosť čakala viac

Na archívnej snímke hlavný ekonomický poradca predsedu ukrajinskej vlády Volodymyra Hrojsmana a bývalý minister financií SR Ivan Mikloš. Foto: TASR/Jakub Kotian

V súvislosti s tým, že dve tretiny voličov stoja za Zelenským, Mikloš upozornil na opakujúce sa obrovské očakávania.

Kyjev 20. apríla (TASR) – Na Ukrajine vládne značná nespokojnosť verejnosti, pretože veľké očakávania počas protestov na Majdane a následných prezidentských volieb pred piatimi rokmi sa nenaplnili. Ľudia si vtedy mysleli, že ekonomická a sociálna situácia a tiež boj proti korupcii sa okamžite zlepšia, v rozhovore pre TASR to v Kyjeve uviedol hlavný ekonomický poradca predsedu ukrajinskej vlády Volodymyra Hrojsmana a bývalý minister financií SR Ivan Mikloš.

Platy a reálna životná úroveň za posledné tri roky rastú, nespokojnosť však pretrváva. "Je to spojené aj s tým, že ľudia necítia zásadnú zmenu v spravodlivosti," povedal Mikloš. Zdôraznil, že veľkú korupciu sa podarilo za uplynulé obdobie potlačiť. "Len je otázne, či to tak aj ľudia vnímajú," uviedol pripustiac, že sa mohlo urobiť viac.

Na Ukrajine majú všetci súčasní aj bývalí politici výrazne vyšší negatívny než pozitívny rating. "Takáto situácia nahráva novým populárnym ľuďom, ktorí nie sú zaťažení politickou minulosťou," skonštatoval Mikloš a vysvetlil, že takým kandidátom je najpopulárnejší komik a herec v krajine a zároveň favorit nedeľňajších volieb Volodymyr Zelenskyj.

Mikloš pritom s úsmevom poukázal na televízny seriál Služobník národa, kde Zelenskyj hrá to, čo ide v prezidentských voľbách zrealizovať. Hlavnou postavou seriálu je učiteľ, ktorý sa znenazdajky stal prezidentom a vo funkcii bojuje s oligarchickým systémom na Ukrajine.

V súvislosti so Zelenským sa v spoločnosti zároveň spája veľká neistota, upozornil bývalý slovenský minister financií. Mnohí Zelenského voliči budú hlasovať zaňho nie preto, že je ich obľúbencom, ale preto, že chcú vyjadriť nespokojnosť s úradujúcim prezidentom Petrom Porošenkom.

Súčasná hlava štátu dopláca na nesplnené očakávania, ktoré boli do veľkej miery nereálne. "Čiastočne však za ne môže, pretože on ich vyvolal. On dal pred voľbami veľké sľuby – ako vyrieši Krym a Donbas za pár týždňov, ako predá majetok, čo napokon neurobil," vysvetlil ďalej Mikloš a dodal, že s Porošenkovými ľuďmi sa spájali aj korupčné škandály.

Porošenko iste mohol urobiť viac, keďže prezident na Ukrajine má v porovnaní so Slovenskom aj niektoré významné výkonné právomoci, najmä v oblasti zahraničnej politiky, obrany, prokuratúry a súdnictva. "Tam veľký pokrok nie je," zhodnotil Mikloš. Pripomenul, že Porošenko bol aj šéfom najväčšej parlamentnej strany – Bloku Petra Porošenka.

"Prvýkrát sa ten systém mení zo skorumpovaného, oligarchického a nefunkčného k fungujúcej trhovej ekonomike, ale zďaleka to nefunguje tak, ako by malo, a nebolo urobené všetko, čo mohlo byť urobené,“ uviedol Mikloš.

V súvislosti s tým, že dve tretiny voličov stoja za Zelenským, Mikloš upozornil na opakujúce sa obrovské očakávania. Prezident nemôže urobiť všetko sám, pričom nikto si v súčasnosti netrúfa odhadnúť, ako dopadnú jesenné parlamentné voľby, pokračoval bývalý slovenský minister.

"Rizikom je (Zelenského) nepripravenosť a jeho blízkosť k jednému z najväčších a najkontroverznejších oligarchov," poukázal Mikloš. Porošenko vo volebnej kampani označuje Zelenského za "bábku" oligarchu Ihora Kolomojského, s ktorým sa spájajú obvinenia, že vykradol vlastnú banku.

Súd podľa Mikloša vo štvrtok "neuveriteľne" rozhodol, že znárodnenie Kolomojského Privatbanky po jeho pochybných operáciách bolo nezákonné. Znárodnenie, ktoré bolo podľa slovenského poradcu ukrajinskej vlády ekonomicky aj právne nevyhnutné, stálo daňových poplatníkov niekoľko miliárd eur.

"Banka mala zápornú kapitálovú primeranosť, pričom Kolomojskyj odmietol navýšiť jej základné imanie," objasnil Mikloš. Pred najväčšou bankou v krajine tak stáli iba dve možnosti – zatvorenie alebo znárodnenie, a keďže jej postavenie v ukrajinskom finančnom systéme bolo kľúčové, štát sa rozhodol pre druhú možnosť. Neskorší medzinárodný audit ukázal, že Kolomojskyj a jeho spoločník z banky za desať rokov ukradli 5,5 miliardy dolárov, zdôraznil Mikloš. Kolomojskyj sa preto už dva roky nezdržiava v krajine.

Zelenskyj má práve v Kolomojského televízii svoje zábavné programy, používa jeho ochranku a právnikov a s oligarchom sa pravdepodobne aj stretáva.

"Pozitívne signály sú, že (Zelenskyj) tam má niektorých reformných ľudí," povedal Mikloš s tým, že k takým postavám patrí aj bývalý minister financií Oleksandr Danyľuk. Ten sa k Zelenskému pridal po tom, čo vlani odišiel z vlády po konflikte premiérom Hrojsmanom.