Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Ministri Izraela a SAE sa stretli pri berlínskom pamätníku holokaustu

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Mass (uprostred), izraelský minister zahraničných vecí Gabi Aškenazi (vľavo) a saudskoarabský minister tahraničných vecí Abdalláh ibn Zajd Nahaján navštívili pamätník venovaný obetiam holokaustu 6. októbra 2020 v Berlíne. Foto: TASR/AP

Stretli sa vôbec prvýkrát od vtedy, ako v polovici septembra podpísali ich dlhé roky znepriatelené krajiny vo Washingtone dohodu o normalizácii vzťahov, ktorú sprostredkovali USA.

Berlín 6. októbra (TASR) - Ministri zahraničných vecí Izraela a Spojených arabských emirátov (SAE) navštívili v utorok v Berlíne počas svojho historicky prvého stretnutia pamätník venovaný obetiam holokaustu. Informovala agentúra AFP.

Izraelský minister zahraničných vecí Gabi Aškenazi a jeho rezortný kolega zo SAE Abdalláh ibn Zajd Nahaján sa zvítali tak, že si namiesto podania rúk ťukli lakťami, čo je pozdrav, ktorý zodpovedá bezpečnostným opatreniam slúžiacim na predchádzanie šírenia nového koronavírusu. Stretli sa vôbec prvýkrát od vtedy, ako v polovici septembra podpísali ich dlhé roky znepriatelené krajiny vo Washingtone dohodu o normalizácii vzťahov, ktorú sprostredkovali USA.

Ministri sa spoločne so svojím hostiteľom, nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom, prešli popri berlínskom Pomníku zavraždeným Židom Európy. Ten pozostáva z vyše 2700 betónových kvádrov a rozprestiera sa na ploche predstavujúcej zhruba tri futbalové ihriská; je spomienkou na šesť miliónov židov zavraždených nacistickým režimom Adolfa Hitlera.

Skutočnosť, že minister SAE navštívil tento pamätník, je podľa AFP vysoko symbolickým krokom, značiacim zmenu postojov arabského sveta voči Izraelu i židom. Politické konflikty arabských krajín s Izraelom totiž viedli aj k napätiu medzi islamom a judaizmom, pričom v arabských krajinách je popieranie holokaustu pomerne rozšírené, dodáva AFP.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Mass (uprostred), izraelský minister zahraničných vecí Gabi Aškenazi (vpravo) a saudskoarabský minister zahraničných vecí Abdalláh ibn Zajd Nahaján (tretí sprava) navštívili pamätník venovaný obetiam holokaustu 6. októbra 2020 v Berlíne.
Foto: TASR/AP

Maas označil, za "veľkú poctu", že si ministri Izraela a SAE vybrali práve berlínsky pomník za miesto svojho historicky prvého stretnutia. "V diplomacii je najdôležitejšou menou dôvera a ja som osobne vďačný obom mojím (rezortným) kolegom, že túto dôveru vložili do Nemecka," povedal.

Historické dohody Izraela so SAE i s Bahrajnom sprostredkovali Spojené štáty, ktoré ich dosiahnutie aj oznámili (so SAE 13. augusta a s Bahrajnom 11. septembra). Izrael podpísal 15. septembra v Bielom dome vo Washingtone dohody o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov s oboma krajinami.

SAE a Bahrajn nadviazali oficiálne vzťahy s Izraelom ako vôbec prvé krajiny Perzského zálivu a v celkovom poradí ako tretí a štvrtý arabský štát — po Egypte a Jordánsku.

Maas nazval dohodu SAE s Izraelom "prvou dobrou správou na Blízkom východe" a tiež "šancou na nový posun v dialógu Izraelčanov s Palestínčanmi". "Táto príležitosť sa musí využiť," dodal v tejto súvislosti a zdôraznil, že EÚ je v tomto smere pripravená obom stranám pomôcť.