Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Väznenená Su Ťij prvýkrát predstúpila pred súd v Mjanmarsku

Protestujúci vykrikujú slogany a nesú portréty väznenej mjanmarskej líderky Aun Schan Su Ťijn počas protestu proti vojenskej okupácii, v mjanmarskom meste Mandalay 1. marca 2021. Foto: TASR/AP

Protesty v krajine prebiehajú od prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane de facto premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.

Nepjito 1. marca (TASR) - Väznená mjanmarská politička Aun Schan Su Ťij v pondelok prvýkrát predstúpila pred súd v mjanmarskej metropole Nepjito. Informoval o tom jej právnik Kchin Maun Zo, ktorého citovala agentúra AFP.

De facto premiérka Mjanmarska, ktorú od začiatku februára väzní armáda, sa na pojednávaní súdu zúčastnila prostredníctvom videospojenia.

Už pred pondelkovým zasadnutím súdu 75-ročná Su Ťij čelila obvineniam z držby nelegálne dovezených vysielačiek a porušenia epidemilologických reštrikcií obmedzujúcich verejné zhromaždenia.

Podľa agentúry AP voči nej v pondelok vzniesli ďalšie obvinenie na základe ustanovení mjanmarského trestného zákonníka, ktoré sa týkajú podnecovania nepokojov. Bližšie informácie neboli bezprostredne známe.

Su Ťij sa v pondelok objavila na verejnosti, hoci len virtuálne, po prvý raz od vojenského prevratu z 1. februára, keď ju zadržali príslušníci armády. Podľa dostupných informácií sa už mesiac nachádza v domácom väzení v Nepjite.

Političkin právnik sa pre AFP vyjadril, že mu pred začiatkom súdneho procesu nebolo umožnené so Su Ťij komunikovať. Dodal, že Su Ťij vyzerala byť počas vystúpenia pred súdom v dobrom zdravotnom stave.

Tisícky obyvateľov Mjanmarska aj väčšina medzinárodného spoločenstva považujú obvinenia voči Su Ťij za neopodstatnené a dožadujú sa jej prepustenia, ako aj obnovenia civilnej vlády v krajine.

V Mjanmarsku sa cez víkend vystupňovali už mesiac trvajúce protesty proti vojenskému puču a väzneniu štátnych predstaviteľov armádou. OSN uviedla, že počas nedeľňajších zásahov voči demonštrantom prišlo po celej krajine o život najmenej 18 ľudí a približne 30 utrpelo zranenia.

Protesty v tejto krajine prebiehajú od prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane de facto premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.

Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav. Puč zdôvodnila údajnými podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila strana Su Ťij.

Voči väznenej líderke Su Ťij vzniesli dve ďalšie obvinenia



Dve ďalšie obvinenia vzniesli počas pondelňajšieho súdneho pojednávania voči väznenej mjanmarskej líderke Aun Schan Su Ťij. Týkajú sa podnecovania nepokojov a porušenia telekomunikačných zákonov. Podľa agentúry AFP o tom informoval jej právnik Kchin Maun Zo.

"Nemôžeme s istotou povedať, koľkým ďalším obvineniam bude Su Ťij ešte čeliť. V tejto krajine sa v tomto období môže stať čokoľvek," vyjadril sa právnik novinárom pred súdom v mjanmarskej metropole Nepjito. Nasledujúce súdne konanie je naplánované na 15. marca.

Štátna kancelárka (de facto premiérka) Mjanmarska sa v pondelok objavila na verejnosti - i keď len virtuálne - po prvý raz od vojenského prevratu z 1. februára, keď ju zadržali príslušníci armády. Podľa dostupných informácií sa už mesiac nachádza v domácom väzení v Nepjite.

Už pred pondelkovým zasadnutím súdu bola 75-ročná Su Ťij obvinená z držby nelegálne dovezených vysielačiek a porušenia epidemiologických reštrikcií obmedzujúcich verejné zhromaždenia.

Väznený prezident Win Mjin podľa AFP čelí tiež obvineniam z pokusu o podnecovanie nepokojov a z porušenia pandemických nariadení.

Tisícky obyvateľov Mjanmarska i väčšina medzinárodného spoločenstva považujú obvinenia voči Su Ťij za neopodstatnené a dožadujú sa jej prepustenia, ako aj obnovenia civilnej vlády v krajine.

V Mjanmarsku sa cez víkend vystupňovali už mesiac trvajúce protesty proti vojenskému puču a väzneniu štátnych predstaviteľov armádou. Organizácia Spojených národov uviedla, že počas nedeľňajších zásahov voči demonštrantom prišlo po celej krajine o život najmenej 18 ľudí a približne 30 ďalších bolo zranených.

Protesty v Mjanmarsku - niekdajšej Barme - prebiehajú od prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.

Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav. Puč zdôvodnila údajnými podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila strana ministerskej predsedníčky Su Ťij.