Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Mogheriniová na budúci týždeň navštívi Saudskú Arábiu aj Irán

Federica Mogheriniová Foto: TASR/AP

Irán tento týždeň navštívil aj nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel, ktorý sa tak stal prvým západným politikom, čo zavítal do Teheránu po dosiahnutí dohody o iránskom jadrovom programe.

Brusel 23. júla (TASR) - Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová zavíta na budúci utorok do Iránu a predtým absolvuje aj návštevu Saudskej Arábie.

Historicky ide o jej prvú návštevu týchto dvoch regionálnych mocností. Uskutoční sa krátko po tom, ako Irán a šestica vplyvných štátov dospeli k dohode o iránskom kontroverznom jadrovom programe.

Mogheriniovej prvou zastávkou bude v pondelok Saudská Arábia, kde sa stretne s novým ministrom zahraničných vecí Ádilom Džubajrom, s ktorým chce rokovať o regionálnych záležitostiach a zmenách, ktoré prinesie dohoda s Iránom uzavretá 14. júla.

Zo Saudskej Arábie Mogheriniová odcestuje do Teheránu, kde sa stretne so šéfom iránskej diplomacie Mohammadom Džavádom Zarífom a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi.

EÚ tento týždeň odobrila dohodu dosiahnutú s Iránom, čo predstavuje ďalší krok k zrušeniu sankcií uvalených na islamskú republiku západnými krajinami. EÚ súčasne vyjadrila nádej, že schválenie dohody zo strany EÚ vyslalo signál americkému Kongresu, aby k nej tiež zaujal súhlasné stanovisko.

Irán tento týždeň navštívil aj nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel, ktorý sa tak stal prvým západným politikom, čo zavítal do Teheránu po dosiahnutí dohody o iránskom jadrovom programe.

Na budúci týždeň sa v Iráne očakáva návšteva francúzskeho ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa - podľa nemenovaných zdrojov v jeho okolí by sa návšteva mala uskutočniť 29. júla. Nasledovať by ho mali aj šéfovia diplomacií ďalších krajín EÚ.

Bezpečnostná rada OSN v pondelok prijala uznesenie, na základe ktorého bude iránsky jadrový program pod medzinárodnou kontrolou, zabezpečí sa jeho mierový charakter a neposkytne islamskej republike možnosť vyrábať jadrové zbrane.

Dohodu s Iránom kritizuje Izrael a znepokojenie vyvoláva aj v iných krajinách na Blízkom východe. Odmieta ju aj časť americkej verejnosti, ktorá sa obáva, že Irán s dohodou súhlasil len naoko.