Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Mogheriniová verí,že srbsko-kosovské rokovanie v Bruseli zníži napätie

Predstaviteľka EÚ Federica Mogheriniová. Foto: TASR/AP

Bolo to prvé diplomatické stretnutie činiteľov z Belehradu a Prištiny od pohraničného incidentu zo 14. januára, keď kosovská polícia nevpustila cez hranicu vlak vyzdobený sloganom Kosovo je Srbsko.

Brusel 25. januára (TASR) - Hlavným výsledkom utorňajších rokovaní na najvyššej úrovni medzi predstaviteľmi Srbska a Kosova v Bruseli boli záväzky oboch strán týkajúce sa zníženia napätia a odhodlania pokračovať v politickom dialógu. Uviedla to dnes pred novinármi vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Šéfka európskej diplomacie upozornila, že rokovania sprostredkované Európskou komisiou sa skončili neskoro v noci a boli zamerané v prvom rade na zmiernenie politického napätia, ktoré sa medzi oboma stranami vystupňovalo v posledných týždňoch.

Na rozhovoroch, ktorým predchádzal rad bilaterálnych stretnutí s Mogheriniovou, sa zúčastnili premiéri a prezidenti oboch krajín. Bolo to prvé diplomatické stretnutie činiteľov z Belehradu a Prištiny od pohraničného incidentu zo 14. januára, keď kosovská polícia nevpustila cez hranicu vlak z Belehradu vyzdobený srbskými národnými farbami a sloganom "Kosovo je Srbsko".

"Bolo to pozitívne stretnutie, kde som videla odhodlanie lídrov oboch strán znížiť napätie a silné záväzky pokračovať v dialógu," opísala situáciu Mogheriniová. Dodala, že politický dialóg medzi oboma stranami by mal pokračovať už v najbližších týždňoch. Kým sa hľadá vhodný termín, odborná komisia už pracuje na otázkach, ktoré sa ocitnú na pracovnom stole.

Chorvátska tlačová agentúra HINA v súvislosti s bruselskými rokovaniami pripomenula, že srbský prezident Tomislav Nikolič zostal verný svojmu "vojnovému" slovníku. Na priamu novinársku otázku, či je v prípade núdze ochotný ísť do vojny, uviedol: "Neviem, či existuje nejaký Srb, ktorý by nešiel do vojny, ak by to bolo potrebné."

"Povedal som, keby sa tak bojovalo len v hlavách tých, čo chcú bojovať, ale ten, kto nechce bojovať za svoju krajinu, ten nemôže žiť ani v Belgicku, Francúzsku, Nemecku a ani v Srbsku", odpovedal Nikolič novinárom.

Mogheriniová vyzvala lídrov z oboch strán, aby sa radšej ako na spochybňujúce komentáre o bruselských rokovaniach radšej sústredili na agendu, ktorá ich čaká v rámci dialógu o normalizácii vzťahov. Zároveň ocenila, že lídri oboch krajín otvorene podporujú svoju európsku perspektívu a regionálnu spoluprácu, ktorá je kľúčová pre integračné ambície krajín západného Balkánu do EÚ.