Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Morawiecki si uctil obete povstania v židovskom gete vo Varšave

Marian Turski, predseda Medzinárodného Osvienčimského výboru, vpravo vpredu, prednesie prejav počas spomienkovej recepcie „Varšavské geto“ vo Varšave, Poľsko, v stredu 19. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Povstanie v židovskom gete vo Varšave vypuklo počas poslednej fázy jeho likvidácie nacistami. Išlo o symbolický akt odporu, pretože neexistovala žiadna šanca na úspech.

Varšava 19. apríla (TASR) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki si v stredu uctil statočnosť účastníkov povstania v židovskom gete vo Varšave. Od jeho vypuknutia 19. apríla 1942 uplynulo 80 rokov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Morawiecki položil kvety k plakete venovanej príslušníkom odbojovej organizácie Armia Krajowa (AK), ktorí pomohli Židom v boji.

"Uctime si najskôr hrdinský boj židovských povstalcov, židovských chlapcov a dievčat, ktorí sa v zúfalej situácii chopili zbraní, aby si v skutočnosti len mohli vybrať spôsob svojej smrti. Presne toto môžeme povedať o ich šanciach, o úplnej nerovnováhe ich síl a síl nemeckých okupantov, nemeckých kriminálnikov," uviedol Morawiecki.

Za dôležitý symbol povstania označil poľskú a židovskú vlajku, ktoré nakrátko viali nad getom. Dodal, že svoje životy tam položili aj príslušníci AK, ktorých si tiež chce uctiť. "Bol to boj za cieľ, ktorý bol aj pre nich dôležitý, pretože Židia tvorili počas druhej svetovej vojny časť poľskej populácie," uviedol Morawiecki.

Vo Varšave sa v stredu pri príležitosti 80. výročia povstania rozozneli zvony i sirény. Na návštevu poľskej metropoly pricestovali aj prezidenti Nemecka a Izraela, ktorí spolu s poľským prezidentom Andrzejom Dudom navštívia Pomník hrdinov geta v centre bývalej židovskej štvrte.

Povstanie v židovskom gete vo Varšave vypuklo počas poslednej fázy jeho likvidácie nacistami. Išlo o symbolický akt odporu, pretože neexistovala žiadna šanca na úspech. Obyvatelia geta napriek tomu odolávali obrovskej presile 28 dní do 16. mája 1943. Povstanie si podľa agentúry PAP vyžiadalo životy asi 6000 povstalcov.

Židovské geto vzniklo 12. októbra 1940, keď Nemci prikázali všetkým Židom žijúcim vo Varšave, aby sa presťahovali na vopred určené miesto. Neskôr ho oddelili od zvyšku mesta múrom a v stiesnenom priestore žilo vyše 400.000 obyvateľov.