Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Moskva bude rokovať o svojich základniach v Sýrii

Na archívnej snímke sýrski opoziční bojovníci jazdia okolo zničených vládnych sýrskych vozidiel, južne od Hamá na severozápade Sýrie 7. decembra 2024 po tom, ako prevzali nad touto oblasťou kontrolu. Foto: TASR/AP

Rusko má veľkú leteckú základňu Humajmím na severozápade Sýrie a námorné zariadenie v stredomorskom prístave Tartús.

Moskva 9. decembra (TASR) - Po páde režimu Bašára Asada Rusko podniká kroky na zaistenie bezpečnosti svojich vojenských základní v Sýrii. Na brífingu v Moskve to v pondelok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje agentúra Reuters citovaná TASR.

Rusko má veľkú leteckú základňu Humajmím na severozápade Sýrie a námorné zariadenie v stredomorskom prístave Tartús od svojej vojenskej intervencie, ktorá Asadovi na jeseň roku 2015 pomohla zvrátiť vývoj v občianskej vojne a opäť získať pod svoju kontrolu väčšinu územia krajiny. O osude týchto základní bude ruská strana podľa Peskova rokovať s novým vedením Sýrie po stabilizácii situácie.

Peskov ubezpečil, že ruská strana teraz sa robí všetko, čo je potrebné a možné, aby nadviazala kontakt s tými subjektmi, ktoré môžu ruským občanom v Sýrii zaistiť bezpečnosť. Dodal, že aj ruská armáda prijíma všetky potrebné opatrenia.

Predtým zdroj z Kremľa pre ruské štátne médiá povedal, že lídri sýrskej opozície uistili, že zaručia bezpečnosť ruských vojenských základní a diplomatických inštitúcií v Sýrii.

Predseda výboru Štátnej dumy pre obranu Andrej Kartapolov v pondelok deklaroval, že ruské vojenské základne a vojenské kontingenty v Sýrii nič neohrozuje a ich bezpečnosť je plne zaistená.

Uviedol tiež, že ruské základne zostanú v Sýrii a budú tam naďalej plniť svoje úlohy, pričom kontingenty na nich budú reagovať na každý pokus o útok. "Pokiaľ ide o (sýrsku) opozíciu, oni vedia, že ak podniknú útok na základne, dostanú, čo si zaslúžia," vyhlásil.

Obe základne majú pre Rusko nesmierny význam: zariadenie v Tartúse je jediným stredomorským prístavom, ktorý môže Rusko využívať, zatiaľ čo leteckú základňu Humajmím využíva ruské letectvo na doplnenie paliva pre svoje lietadlá smerujúce do Afriky a z nej.

"Predpokladám, že Rusko si chce udržať základne, ak to bude možné, prostredníctvom rokovaní," povedala Dara Massicotová z think tanku Carnegie Endowment for International Peace. Výmenou za to Moskva môže podľa nej ponúknuť peniaze, ropu, plyn či žoldnierov. "Dôležité je, či by z toho sýrska koalícia niečo mala," dodala Massicotová.

Ruské médiá s odvolaním sa na spravodajskú televíziu CNN Türk v pondelok informovali, že Rusko sa obrátilo na Turecko so žiadosťou o podporu v záujme bezpečného odsunu svojich jednotiek zo Sýrie.

Podľa tureckého korešpondenta CNN v Ankare žiadosť zahŕňa presun ruských vojakov do oblastí pod tureckou kontrolou a ich následnú leteckú prepravu do Ruska.

CNN Türk však zároveň tvrdí, že Rusko má v úmysle zachovať svoje základne v Tartúse a Humajmíme a že požiadalo Turecko o pomoc pri stiahnutí jednotiek z iných častí Sýrie.

V súvislosti s ruskými základňami v Sýrii Reuters podotkol, že ruské vedenie spustilo "informačnú kampaň zameranú na vodcov, ktorí zvrhli Asada".

Za posledných 24 hodín Moskva a jej štátom kontrolované médiá výrazne zmiernili svoju rétoriku voči islamistickej Organizácii za oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám - HTS), ktorá v uplynulých dňoch viedla bleskovú ofenzívu proti Asadovi a ktorá takto zaskočila veľkú časť sveta. Dve popredné ruské tlačové agentúry - RIA Novosti a TASS - prešli od označovania HTS za "teroristov" k ich označeniu za "ozbrojenú opozíciu", ozrejmil Reuters.